• Rozporządzenie Ministra S...
  24.08.2024

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 kwietnia 2024 r. w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii w postępowaniu karnym

Stan prawny aktualny na dzień: 24.08.2024

Obserwuj akt

Na podstawie art. 618f § 5 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 37) zarządza się, co następuje:

Rozporządzenie określa:
1)
stawki wynagrodzenia biegłych powołanych przez sąd lub organ postępowania przygotowawczego za wykonaną pracę;
2)
taryfy zryczałtowane dla biegłych ze względu na dziedzinę, w której są oni specjalistami;
3)
sposób dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii.
Stawka wynagrodzenia biegłych powołanych przez sąd lub organ postępowania przygotowawczego za każdą godzinę pracy, zwana dalej „stawką”, wynosi – w zależności od stopnia złożoności problemu będącego przedmiotem opinii, a także w zależności od nakładu pracy oraz warunków, w jakich opracowano opinię – od 1,67 % do 2,36 % kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, której wysokość określa ustawa budżetowa, zwanej dalej „kwotą bazową”.
1.
W przypadku biegłych posiadających tytuł naukowy profesora lub tytuł profesora w zakresie sztuki stawka wynosi 5,13 %.
2.
W przypadku biegłych posiadających stopień naukowy doktora habilitowanego lub stopień doktora habilitowanego w zakresie sztuki stawka wynosi 4,02 %.
3.
W przypadku biegłych posiadających stopień naukowy doktora lub stopień doktora w zakresie sztuki stawka wynosi 3,33 %.
W przypadku biegłego, który w zakresie posiadanych wiadomości specjalnych wykonuje działalność zawodową lub naukowo-badawczą za granicą, stawka może być podwyższona do wysokości nie wyższej niż 95 % kwoty bazowej.
Jeżeli w związku z powołaniem biegłego, o którym mowa w § 4, jest z nim zawierane porozumienie co do wysokości przewidywanego wynagrodzenia za wydanie opinii, wysokość tego wynagrodzenia nie może przekraczać wysokości wynagrodzenia obliczonego z zastosowaniem stawki określonej w § 4.
W przypadku gdy problem będący przedmiotem opinii jest złożony, stawka może być podwyższona do 50 %, jeżeli biegły posiada dyplom ukończenia studiów wyższych lub dyplom mistrzowski.
1.
W przypadku biegłych z zakresu daktylologii, wzywanych przez sąd lub organ postępowania przygotowawczego w razie potrzeby przesłuchania osób, które trwale lub okresowo doświadczają trudności w komunikowaniu się i posługują się językiem migowym, systemem językowo-migowym lub sposobem komunikowania się osób głuchoniewidomych, stawka wynosi:
1)
2,21 % za tłumaczenie z języka migowego oraz z innych środków komunikowania;
2)
2,88 % za tłumaczenie na język migowy oraz na inne środki komunikowania.
2.
W przypadku biegłych z zakresu komunikacji wspomagającej i alternatywnej, wzywanych przez sąd lub organ postępowania przygotowawczego w razie potrzeby przesłuchania osób mających problemy z komunikacją werbalną, stawka wynosi 2,88 %.
Stawka biegłego, o którym mowa w § 7, może być podwyższona, jednak nie więcej niż o 50 %, w razie przesłuchiwania osoby podczas badania jej stanu psychicznego albo przesłuchiwania osoby z udziałem innych biegłych.
W przypadkach, o których mowa w art. 193 zasięganie opinii biegłego lub instytucji § 3 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego, zwanej dalej „k.p.k.”, gdy jednym z powołanych biegłych jest biegły, o którym mowa w § 4, wynagrodzenie pozostałych biegłych może być podwyższone do czterokrotności wynagrodzenia ustalonego zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
Przepis § 9 stosuje się odpowiednio w przypadku powołania biegłych z zakresu tej samej specjalności.
1.
Wynagrodzenie za wykonaną pracę biegłych z dziedziny medycyny, w zakresie czynności opisanych w załączniku nr 1 do rozporządzenia, określa się według stawki albo taryfy zryczałtowanej wskazanej w tym załączniku.
2.
Wynagrodzenie za wykonaną pracę biegłych z dziedziny geodezji i kartografii, w zakresie czynności opisanych w załączniku nr 2 do rozporządzenia, określa się według stawki albo taryfy zryczałtowanej wskazanej w tym załączniku.
Poniesione przez biegłego wydatki niezbędne dla wydania opinii, w tym w szczególności wydatki materiałowe, amortyzację aparatury badawczej oraz koszty dojazdu na miejsce wykonania czynności, biegły dokumentuje za pomocą faktur lub rachunków albo kopii tych dokumentów.
Do opinii, za które biegły nie otrzymał wynagrodzenia przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia.
Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 kwietnia 2013 r. w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii w postępowaniu karnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 2049, z 2018 r. poz. 1308 oraz z 2019 r. poz. 347).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.



----------
[Rozporządzenie zostało ogłoszone 23.04.2024 r. - Dz. U. z 2024 r. poz. 615]


Załączniki do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 kwietnia 2024 r. (Dz. U. poz. 615)

Załącznik nr 1

TARYFA ZRYCZAŁTOWANA WYNAGRODZENIA BIEGŁYCH Z DZIEDZINY MEDYCYNY

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...