• Ustawa o usługach zaufani...
  28.03.2024

Ustawa o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej

Stan prawny aktualny na dzień: 28.03.2024

Dz.U.2024.0.422 t.j. - Ustawa z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej

Obserwuj akt

Rozdział 4. Krajowy schemat identyfikacji elektronicznej

1.
Minister właściwy do spraw informatyzacji zapewnia funkcjonowanie węzła transgranicznego, zgodnie z rozporządzeniem 910/2014.
2.
(uchylony)
3.
Do notyfikacji, o której mowa w art. 9 realizacja decyzji o wykreśleniu z rejestru kwalifikowanego dostawcy usług zaufania rozporządzenia 910/2014, mogą być zgłaszane wyłącznie systemy identyfikacji elektronicznej przyłączone do węzła krajowego, jeżeli zostało potwierdzone spełnienie warunków, o których mowa w art. 7 obowiązki informacyjne dostawcy usług zaufania tego rozporządzenia.
4.
Notyfikowany system identyfikacji elektronicznej jest przyłączany do węzła transgranicznego za pośrednictwem węzła krajowego.

Minister właściwy do spraw informatyzacji koordynuje działania na poziomie krajowym na rzecz współpracy z państwami członkowskimi Unii Europejskiej w sprawach dotyczących systemów identyfikacji elektronicznej, prowadzonej zgodnie z art. 12 ust. 5 i 6 rozporządzenia 910/2014, w szczególności zapewniając obsługę pojedynczego punktu kontaktowego, o którym mowa w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 12 ust. 7 tego rozporządzenia.
1.
Wniosek o notyfikowanie systemu identyfikacji elektronicznej w Komisji Europejskiej składa do ministra właściwego do spraw informatyzacji podmiot odpowiedzialny za ten system.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, załącza się formularz notyfikacji systemu identyfikacji elektronicznej zgodny ze wzorem określonym w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 9 ust. 5 rozporządzenia 910/2014.
3.
Minister właściwy do spraw informatyzacji może zgłosić system identyfikacji elektronicznej do przeprowadzenia wzajemnej oceny, o której mowa w art. 12 rozporządzenie w sprawie rejestru dostawców usług zaufania ust. 6 lit. c rozporządzenia 910/2014, po pozytywnym zweryfikowaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, biorąc pod uwagę warunki kwalifikowania się systemu do notyfikowania wskazane w art. 7 obowiązki informacyjne dostawcy usług zaufania tego rozporządzenia oraz politykę państwa w zakresie identyfikacji elektronicznej.
4.
Minister właściwy do spraw informatyzacji zgłasza system identyfikacji elektronicznej do notyfikacji, o której mowa w art. 9 realizacja decyzji o wykreśleniu z rejestru kwalifikowanego dostawcy usług zaufania rozporządzenia 910/2014, biorąc pod uwagę wynik wzajemnej oceny, o której mowa w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 12 rozporządzenie w sprawie rejestru dostawców usług zaufania ust. 7 tego rozporządzenia.
5.
Minister właściwy do spraw informatyzacji może powierzyć wykonywanie zadań, o których mowa w ust. 3 i 4, podmiotowi publicznemu w rozumieniu art. 2 stosowanie przepisów ustawy ust. 1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
Podmioty odpowiedzialne za systemy teleinformatyczne, w których udostępniane są usługi online, przyłączane do węzła krajowego określają wymagane poziomy bezpieczeństwa środków identyfikacji elektronicznej, o których mowa w art. 8 wykreślenie z rejestru kwalifikowanego dostawcy usług zaufania ust. 2 rozporządzenia 910/2014, niezbędne dla realizacji tych usług.
1.
Obowiązki, o których mowa w art. 10 rozporządzenia 910/2014, wykonuje minister właściwy do spraw informatyzacji.
2.
Informacje dotyczące naruszenia bezpieczeństwa notyfikowanego systemu identyfikacji elektronicznej albo uwierzytelnienia, o którym mowa w art. 10 zadania narodowego centrum certyfikacji rozporządzenia 910/2014, podmiot odpowiedzialny za ten system przekazuje niezwłocznie, nie później niż w ciągu 24 godzin od momentu wykrycia naruszenia, drogą elektroniczną, ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji.
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...