• Art. 32c. - Zarządzenie ...
  03.12.2024

Art. 32c. ABW


Zarządzenie blokady dostępności danych informatycznych

1.
W celu zapobiegania, przeciwdziałania i wykrywania przestępstw o charakterze terrorystycznym lub przestępstwa szpiegostwa oraz ścigania ich sprawców sąd, na pisemny wniosek Szefa ABW złożony po uzyskaniu pisemnej zgody Pierwszego Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego, w drodze postanowienia, może zarządzić:
1)
usunięcie lub zablokowanie dostępności w systemie teleinformatycznym przez usługodawcę świadczącego usługi drogą elektroniczną,
2)
zablokowanie dostępności w systemie teleinformatycznym przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego
– określonych danych informatycznych mających związek ze zdarzeniem o charakterze terrorystycznym lub uprawdopodabniającym popełnienie przestępstwa szpiegostwa lub określonych usług teleinformatycznych służących lub wykorzystywanych do spowodowania zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub uprawdopodabniającego popełnienie przestępstwa szpiegostwa, zwane dalej odpowiednio „usunięciem” lub „blokadą dostępności”.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, może obejmować blokadę dostępności określonych danych informatycznych, jeżeli ich usunięcie jest lub może okazać się niewykonalne.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, przedstawia się wraz z materiałami uzasadniającymi potrzebę usunięcia lub blokady dostępności.
4.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do dostawców usług hostingowych i treści o charakterze terrorystycznym, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/784 z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie zapobiegania rozpowszechnianiu w internecie treści o charakterze terrorystycznym (Dz. Urz. UE L 172 z 17.05.2021, str. 79).
5.
Postanowienie, o którym mowa w ust. 1, wydaje Sąd Okręgowy w Warszawie.
6.
W przypadkach niecierpiących zwłoki, w celu zapobieżenia zdarzeniu o charakterze terrorystycznym lub uprawdopodobniającemu popełnienie przestępstwa szpiegostwa, Szef ABW, po uzyskaniu pisemnej zgody Pierwszego Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego, może zarządzić blokadę dostępności, zwracając się jednocześnie do sądu, o którym mowa w ust. 5, z wnioskiem o wydanie postanowienia w tej sprawie.
7.
Usługodawca świadczący usługi drogą elektroniczną lub przedsiębiorca telekomunikacyjny jest obowiązany do natychmiastowego dokonania czynności określonych w postanowieniu sądu lub przekazanym mu zarządzeniu Szefa ABW.
8.
Wniosek Szefa ABW, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:
1)
numer sprawy i jej kryptonim, jeżeli został jej nadany;
2)
opis zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub uprawdopodabniającego popełnienie przestępstwa szpiegostwa z podaniem, w miarę możliwości, jego kwalifikacji prawnej;
3)
okoliczności uzasadniające potrzebę usunięcia lub blokady dostępności;
4)
szczegółowe określenie rodzaju danych informatycznych lub usług teleinformatycznych mających podlegać usunięciu lub blokadzie dostępności;
5)
dane pozwalające na jednoznaczne określenie podmiotu lub przedmiotu, wobec którego stosowane będzie usunięcie lub blokada dostępności, ze wskazaniem sposobu stosowania tego usunięcia lub tej blokady dostępności;
6)
cel usunięcia lub blokady dostępności;
7)
czas prowadzonej blokady dostępności.
9.
Blokadę dostępności zarządza się na okres nie dłuższy niż 30 dni. Sąd, o którym mowa w ust. 5, może na pisemny wniosek Szefa ABW złożony po uzyskaniu pisemnej zgody Pierwszego Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego wydać postanowienie o jednorazowym przedłużeniu blokady dostępności na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, jeżeli nie ustały przyczyny jej zarządzenia.
10.
Do wniosków, o których mowa w ust. 6 i 9, stosuje się odpowiednio przepisy ust. 3 i 8. Sąd przed wydaniem postanowień, o których mowa w ust. 1, 6 i 9, zapoznaje się z materiałami uzasadniającymi wnioski.
11.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, 6 i 9, sąd rozpoznaje jednoosobowo, przy czym czynności sądu związane z rozpoznawaniem tych wniosków są realizowane w warunkach przewidzianych dla przekazywania, przechowywania i udostępniania informacji niejawnych oraz z odpowiednim zastosowaniem przepisów wydanych na podstawie art. 181 wyłączenie jawności przesłuchania § 2 Kodeksu postępowania karnego. W posiedzeniu sądu może wziąć udział wyłącznie prokurator i Szef ABW.
12.
Na postanowienia sądu, o których mowa w ust. 1, 6 i 9, przysługuje zażalenie Szefowi ABW, Pierwszemu Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratorowi Krajowemu, usługodawcy świadczącemu usługi drogą elektroniczną lub przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu. Do zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego.
13.
Blokady dostępności zaprzestaje się w przypadku:
1)
nieudzielenia przez sąd, w terminie 5 dni od złożenia wniosku w trybie ust. 6, zgody na zarządzenie przez Szefa ABW blokady dostępności;
2)
nieudzielenia przez sąd zgody na przedłużenie blokady dostępności w trybie ust. 9;
3)
upływu okresu, na który blokada dostępności została wprowadzona.
14.
Sąd, Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego Prokurator Krajowy oraz Szef ABW prowadzą w formie elektronicznej, z zachowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych, rejestry postanowień, pisemnych zgód, zarządzeń i wniosków dotyczących usunięcia lub blokady dostępności.
15.
O zastosowaniu usunięcia lub blokady dostępności Szef ABW powiadamia ministra właściwego do spraw informatyzacji, jeżeli usługodawca świadczący usługi drogą elektroniczną lub przedsiębiorca telekomunikacyjny ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
16.
Prezes Rady Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, sposób dokumentowania usunięcia lub blokady dostępności oraz przechowywania i przekazywania postanowień, pisemnych zgód, zarządzeń i wniosków, a także wzory stosowanych druków i rejestrów, uwzględniając potrzebę zapewnienia niejawnego charakteru podejmowanych czynności i uzyskanych materiałów.
Art. 32c. Zarządzenie blokady dostępności danych informat... - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Logo casum.pl

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z usług doświadczonych prawników.

Adwokat
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Adwokat
Gdańsk (woj. pomorskie)
Prawnik
Warszawa (woj. mazowieckie)
Radca prawny
Gniezno (woj. wielkopolskie)
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...