Do towarzystw reasekuracji wzajemnej stosuje się odpowiednio przepisy art. 39uzyskanie przez towarzystwo osobowości prawnej, art. 40statut towarzystwa ust. 1 i 2, art. 42związki wzajemności członkowskiej, art. 45kapitał zapasowy towarzystwa oraz świadczenia członków i ich odpowiedzialność za zobowiązania towarzystwa ust. 1, 2 i 4, art. 46kapitał zakładowy towarzystwa ust. 2 oraz art 48-91.
Zmiany w statucie towarzystwa reasekuracji wzajemnej wymagają przed zarejestrowaniem zatwierdzenia przez organ nadzoru w zakresie:
1)
zmiany siedziby lub nazwy;
2)
obniżenia kapitału zakładowego;
3)
zmiany zakresu działalności, o którym mowa w art. 223yrodzaje reasekuracji objętych zezwoleniem ;
4)
tworzenia w ciężar kosztów funduszy rezerw techniczno-ubezpieczeniowych i innych rezerw;
5)
zmiany zasad reprezentacji towarzystwa;
6)
zmian w gospodarowaniu majątkiem i aktywami towarzystwa, w tym w zakresie określenia kompetencji organów towarzystwa oraz spłat z tytułu zobowiązań wobec członków towarzystwa;
Jeżeli statut towarzystwa reasekuracji wzajemnej nie stanowi inaczej, uzyskanie członkostwa musi być związane z zawarciem umowy reasekuracji, a jego utrata - z wygaśnięciem stosunku reasekuracji.
Kapitał zakładowy towarzystwa reasekuracji wzajemnej nie może być niższy niż wysokość minimalnego kapitału gwarancyjnego wymaganego dla rodzajów reasekuracji, w zakresie działalności krajowego zakładu reasekuracji, o którym mowa w art. 223yrodzaje reasekuracji objętych zezwoleniem .