• Art. 236. - Opłata za ud...
  16.09.2024

Ustawa o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnym

Stan prawny aktualny na dzień: 16.09.2024

Dz.U.2024.0.1034 t.j. - Ustawa z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi

Art. 236. fund. inwest.


Opłata za udzielenie zezwolenia lub zgody

1.
Udzielenie przez Komisję zezwolenia albo zgody, o których mowa w art. 46 zlecanie zarządzania portfelem inwestycyjnym funduszu ust. 3a, art. 46b umowa o powierzenie zarządzania ryzykiem funduszu inwestycyjnego ust. 2, art. 70g powierzenie wykonywania czynności zarządzającego ASI ust. 6, art. 80 zgoda KNF na zmianę depozytariusza ust. 1, art. 93 lokowanie aktywów przez fundusz inwestycyjny otwarty ust. 2 i 3, art. 208a zgoda na połączenie wewnętrzne ust. 1, art. 208i warunki połączenia krajowego ust. 1 pkt 2 oraz art. 208zc odpowiednie stosowanie do połączenia transgranicznego przepisów o połączeniu krajowym przez przejęcie ust. 2, podlega opłacie w wysokości nie większej niż równowartość w złotych 4500 euro.
1a.
W przypadku gdy zezwolenie na zarządzanie alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi jest udzielane:
1)
towarzystwu – wysokość opłaty, o której mowa w ust. 1, nie może być większa niż równowartość w złotych 2000 euro;
2)
spółce wraz z zezwoleniem na wykonywanie działalności przez towarzystwo – udzielenie obu tych zezwoleń podlega jednej opłacie w wysokości nie większej niż równowartość w złotych 4500 euro.
1b.
Udzielenie przez Komisję zezwolenia na wykonywanie działalności przez zarządzającego ASI podlega opłacie w wysokości nie większej niż równowartość w złotych 4500 euro.
1c.
Wpis zarządzającego ASI do rejestru zarządzających ASI podlega opłacie w wysokości nie większej niż równowartość w złotych 2000 euro.
2.
Wpis do rejestru, o którym mowa w art. 263 rejestr funduszy zagranicznych zbywających tytuły uczestnictwa na terytorium RP, odpowiednio funduszu zagranicznego lub funduszu inwestycyjnego otwartego z siedzibą w państwie należącym do EEA, podlega opłacie w wysokości nie większej niż równowartość w złotych 4500 euro. W przypadku funduszu z wydzielonymi subfunduszami takiej opłacie podlega również wpis do rejestru drugiego i każdego następnego subfunduszu.
2a.
Towarzystwo funduszy inwestycyjnych jest obowiązane do wnoszenia rocznej opłaty ustalanej na podstawie średniej rocznej sumy wartości aktywów funduszy inwestycyjnych, wartości aktywów zbiorczych portfeli papierów wartościowych oraz wartości portfeli, w skład których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych, zwanej dalej „średnią roczną sumą aktywów”, zarządzanych przez dane towarzystwo, w wysokości nie wyższej niż iloczyn średniej rocznej sumy wartości aktywów zarządzanych przez dane towarzystwo oraz stawki nieprzekraczającej 0,008%, jednak nie mniej niż równowartość w złotych 750 euro. Średnią roczną sumę aktywów wylicza się na podstawie sumy wartości aktywów funduszy inwestycyjnych, wartości aktywów zbiorczych portfeli papierów wartościowych oraz wartości portfeli, w skład których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych, ustalanej na ostatni dzień każdego miesiąca danego roku kalendarzowego, na podstawie danych wykazywanych w sprawozdaniach przekazywanych Komisji na podstawie art. 225 dostarczanie do KNF sprawozdań i informacji przez towarzystwa, fundusze inwestycyjne, fundusze inwesrtycyjne w likwidacji i spółkę zarządzającą ust. 1.
2b.
Podmiot prowadzący rejestr uczestników funduszu inwestycyjnego, inny niż bank i dom maklerski, jest obowiązany do wnoszenia opłaty rocznej w wysokości równowartości w złotych 1 500 euro.
2c.
Podmiot, o którym mowa w art. 32 uprawnienie do obrotu jednostkami uczestnictwa ust. 2, jest obowiązany do wnoszenia opłaty rocznej w wysokości równowartości w złotych 500 euro.
2d.
Podmiot, o którym mowa w art. 192 zezwolenie Komisji na zarządzanie wierzytelnościami ust. 1, jest obowiązany do wnoszenia opłaty rocznej w wysokości równowartości w złotych 1 000 euro.
2e.
Wewnętrznie zarządzający ASI prowadzący działalność na podstawie zezwolenia jest obowiązany do wnoszenia rocznej opłaty ustalanej na podstawie średniej rocznej wartości aktywów, w wysokości nie wyższej niż iloczyn średniej rocznej wartości aktywów oraz stawki nieprzekraczającej 0,008%, jednak nie mniej niż równowartość w złotych 750 euro. Średnią roczną wartość aktywów wylicza się na podstawie wartości aktywów ustalanej na ostatni dzień każdego miesiąca danego roku kalendarzowego, na podstawie danych wykazywanych w sprawozdaniach przekazywanych Komisji na podstawie art. 225 dostarczanie do KNF sprawozdań i informacji przez towarzystwa, fundusze inwestycyjne, fundusze inwesrtycyjne w likwidacji i spółkę zarządzającą ust. 2a.
2f.
Zewnętrznie zarządzający ASI prowadzący działalność na podstawie zezwolenia jest obowiązany do wnoszenia rocznej opłaty ustalanej na podstawie średniej rocznej sumy wartości aktywów alternatywnych spółek inwestycyjnych oraz unijnych AFI, zarządzanych przez danego zarządzającego ASI, w wysokości nie wyższej niż iloczyn średniej rocznej sumy wartości tych aktywów oraz stawki nieprzekraczającej 0,008%, jednak nie mniej niż równowartość w złotych 750 euro. Średnią roczną sumę wartości aktywów alternatywnych spółek inwestycyjnych oraz unijnych AFI wylicza się na podstawie sumy wartości aktywów alternatywnych spółek inwestycyjnych oraz unijnych AFI ustalanej na ostatni dzień każdego miesiąca danego roku kalendarzowego, na podstawie danych wykazywanych w sprawozdaniach przekazywanych Komisji na podstawie art. 225 dostarczanie do KNF sprawozdań i informacji przez towarzystwa, fundusze inwestycyjne, fundusze inwesrtycyjne w likwidacji i spółkę zarządzającą ust. 2a.
2g.
Zarządzający ASI prowadzący działalność na podstawie wpisu do rejestru zarządzających ASI jest obowiązany do wnoszenia opłaty rocznej w wysokości równowartości w złotych 750 euro.
2h.
Wpis unijnego AFI do rejestru, o którym mowa w art. 263r rejestr unijnych AFI oraz alternatywnych funduszy inwestycyjnych z siedzibą w państwie należącym do EEA ust. 1, podlega opłacie w wysokości nie większej niż równowartość w złotych 2500 euro. W przypadku funduszu z wydzielonymi subfunduszami takiej opłacie podlega również wpis do rejestru drugiego i każdego następnego subfunduszu.
2i.
Fundusz zagraniczny oraz fundusz inwestycyjny otwarty z siedzibą w państwie należącym do EEA, wpisane do rejestru, o którym mowa w art. 263 rejestr funduszy zagranicznych zbywających tytuły uczestnictwa na terytorium RP ust. 1, są obowiązane do wnoszenia opłaty rocznej w wysokości nie większej niż równowartość w złotych 2000 euro. W przypadku gdy fundusz taki jest funduszem z wydzielonymi subfunduszami, opłata roczna jest zwiększana o nie więcej niż równowartość w złotych 200 euro za każdy subfundusz wydzielony w tym funduszu wpisany do rejestru, o którym mowa w art. 263 rejestr funduszy zagranicznych zbywających tytuły uczestnictwa na terytorium RP ust. 1, począwszy od drugiego subfunduszu.
2j.
Towarzystwo, zarządzający ASI, zarządzający z UE oraz osoba prawna, o której mowa w art. 263h wprowadzanie do obrotu na terytorium RP unijnego AFI i alternatywnego funduszu inwestycyjnego z siedzibą w państwie należącym do EEA ust. 1, wprowadzający do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej unijny AFI lub alternatywny fundusz inwestycyjny z siedzibą w państwie należącym do EEA, są obowiązani do wnoszenia opłaty rocznej w wysokości nie większej niż równowartość w złotych 2000 euro za każdy fundusz wpisany do rejestru, o którym mowa w art. 263r rejestr unijnych AFI oraz alternatywnych funduszy inwestycyjnych z siedzibą w państwie należącym do EEA ust. 1. W przypadku gdy fundusz taki jest funduszem z wydzielonymi subfunduszami, opłata roczna jest zwiększana o nie więcej niż równowartość w złotych 500 euro za każdy subfundusz wydzielony w tym funduszu wpisany do rejestru, o którym mowa w art. 263r rejestr unijnych AFI oraz alternatywnych funduszy inwestycyjnych z siedzibą w państwie należącym do EEA ust. 1, począwszy od drugiego subfunduszu.
3.
Przeznaczenie i rozdysponowanie wpływów z opłat, o których mowa w ust. 1–2j, oraz ustalenie wysokości, naliczanie i uiszczanie tych opłat następuje na zasadach, w trybie i na warunkach określonych w art. 17 pokrywanie kosztów działalności Komisji i urzędu Komisji ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym.
4.
(uchylony)
Art. 236. Opłata za udzielenie zezwolenia lub zgody - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Porównania: 1 Przypisy: 3
Logo casum.pl

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z usług doświadczonych prawników.

Adwokat
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Adwokat
Łódź (woj. łódzkie)
Prawnik
Warszawa (woj. mazowieckie)
Adwokat
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...