• Art. 93a. - Nabywanie pr...
  16.09.2024

Ustawa o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnym

Stan prawny aktualny na dzień: 16.09.2024

Dz.U.2024.0.1034 t.j. - Ustawa z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi

Art. 93a. fund. inwest.


Nabywanie przez fundusz inwestycyjny otwarty instrumentów rynku pieniężnego

1.
Fundusz inwestycyjny otwarty może nabywać instrumenty rynku pieniężnego, o których mowa w art. 93 lokowanie aktywów przez fundusz inwestycyjny otwarty ust. 1 pkt 1, 2 i 4, o ile istnieje możliwość ustalenia w każdym czasie ich wiarygodnej wartości w oparciu o wartość godziwą lub skorygowaną cenę nabycia, o których mowa w przepisach dotyczących rachunkowości funduszy inwestycyjnych.
2.
Jeżeli z informacji posiadanych przez fundusz nie wynika inaczej, przyjmuje się, że instrumenty rynku pieniężnego, o których mowa w art. 93 lokowanie aktywów przez fundusz inwestycyjny otwarty ust. 1 pkt 1, spełniają kryteria, o których mowa w art. 2 objaśnienie pojęć pkt 21 w części wspólnej, oraz kryteria, o których mowa w ust. 1.
3.
Uznaje się, że instrumenty rynku pieniężnego lub ich emitent spełniają kryterium podlegania regulacjom mającym na celu ochronę inwestorów i ich oszczędności, o którym mowa w art. 93 lokowanie aktywów przez fundusz inwestycyjny otwarty ust. 1 pkt 4, w przypadku gdy:
1)
instrumenty te są zbywalne bez ograniczeń;
2)
są dostępne odpowiednie informacje na ich temat, w tym informacje umożliwiające właściwą ocenę ryzyka kredytowego związanego z inwestycjami w takie instrumenty.
4.
Za odpowiednie informacje, o których mowa w ust. 3 pkt 2, uznaje się:
1)
w przypadku instrumentów rynku pieniężnego, o których mowa w art. 93 lokowanie aktywów przez fundusz inwestycyjny otwarty ust. 1 pkt 4 lit. c i d, oraz instrumentów rynku pieniężnego emitowanych przez właściwe regionalne lub lokalne władze publiczne państwa członkowskiego albo przez organizację międzynarodową, a które nie są poręczone lub gwarantowane przez Skarb Państwa, państwo członkowskie albo w przypadku państwa federalnego będącego państwem członkowskim - przez jednego z członków federacji:
a) informacje o emisji lub programie emisji, a także o sytuacji prawnej i finansowej emitenta przed emisją instrumentu rynku pieniężnego, które podlegają aktualizacji w sposób regularny oraz w każdym przypadku, gdy ma miejsce znaczące zdarzenie, oraz które są sprawdzane przez wyspecjalizowany i niezależny od emitenta podmiot, oraz
b) dostępne wiarygodne dane ilościowe dotyczące emisji lub programu emisji;
2)
w przypadku instrumentów rynku pieniężnego, o których mowa w art. 93 lokowanie aktywów przez fundusz inwestycyjny otwarty ust. 1 pkt 4 lit. b:
a) informacje o emisji lub programie emisji lub o sytuacji prawnej i finansowej emitenta przed emisją instrumentu rynku pieniężnego, które podlegają aktualizacji w sposób regularny oraz w każdym przypadku, gdy ma miejsce znaczące zdarzenie, oraz
b) dostępne wiarygodne dane ilościowe dotyczące emisji lub programu emisji lub inne dane umożliwiające właściwą ocenę ryzyka kredytowego związanego z inwestycjami w takie instrumenty;
3)
w przypadku instrumentów rynku pieniężnego, o których mowa w art. 93 lokowanie aktywów przez fundusz inwestycyjny otwarty ust. 1 pkt 4 lit. a, z wyjątkiem instrumentów emitowanych przez Narodowy Bank Polski, bank centralny państwa członkowskiego albo przez Europejski Bank Centralny oraz instrumentów rynku pieniężnego, o których mowa w pkt 1 - informacje o emisji lub programie emisji lub informacje o sytuacji prawnej i finansowej emitenta przed emisją instrumentu rynku pieniężnego.
5.
Za podmiot, o którym mowa w art. 93 lokowanie aktywów przez fundusz inwestycyjny otwarty ust. 1 pkt 4 lit. b, podlegający i stosujący się do zasad, które są co najmniej tak rygorystyczne jak określone prawem wspólnotowym, uznaje się podmiot, który:
1)
ma swoją siedzibę w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Szwajcarii, Japonii, Kanadzie albo w państwie należącym do EEA lub
2)
posiada rating przynajmniej na poziomie inwestycyjnym, lub
3)
na podstawie szczegółowej analizy można wykazać, że reguły ostrożności stosowane w odniesieniu do tego podmiotu są co najmniej tak rygorystyczne, jak ustanowione przez prawo wspólnotowe.
6.
Przez mechanizm przekształcania długu w papiery wartościowe, o którym mowa w art. 93 lokowanie aktywów przez fundusz inwestycyjny otwarty ust. 1 pkt 4 lit. d tiret czwarte, rozumie się ustanowione celem realizacji operacji przekształcenia długu w papiery wartościowe spółki, fundusze powiernicze lub inne instytucje wspólnego inwestowania.
7.
Przez bankowe narzędzia zapewnienia płynności, o których mowa w art. 93 lokowanie aktywów przez fundusz inwestycyjny otwarty ust. 1 pkt 4 lit. d tiret czwarte, rozumie się czynności bankowe świadczone przez bank krajowy, instytucję kredytową albo bank zagraniczny spełniający kryteria, o których mowa w art. 93 lokowanie aktywów przez fundusz inwestycyjny otwarty ust. 1 pkt 4 lit. b.
Art. 93a. Nabywanie przez fundusz inwestycyjny otwarty in... - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Przypisy: 1
Logo casum.pl

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z usług doświadczonych prawników.

Adwokat
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Adwokat
Łódź (woj. łódzkie)
Prawnik
Warszawa (woj. mazowieckie)
Adwokat
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...