• Ustawa o funduszach inwes...
  19.04.2024

Ustawa o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnym

Stan prawny aktualny na dzień: 19.04.2024

Dz.U.2023.0.681 t.j. - Ustawa z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi

Rozdział 2. Depozytariusz alternatywnej spółki inwestycyjnej

1.
Zarządzający ASI, w drodze zawartej z depozytariuszem pisemnej umowy o wykonywanie funkcji depozytariusza alternatywnej spółki inwestycyjnej, ustanawia jednego depozytariusza dla każdej zarządzanej alternatywnej spółki inwestycyjnej.
2.
Umowę o wykonywanie funkcji depozytariusza alternatywnej spółki inwestycyjnej można zawrzeć wyłącznie z:
1)
bankiem krajowym;
2)
oddziałem instytucji kredytowej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
firmą inwestycyjną uprawnioną do wykonywania czynności, o których mowa w art. 384 _ 69 ust. 4 pkt 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, jeżeli jej kapitał założycielski, o którym mowa w art. 97 kapitał założycielski domu maklerskiego ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, wynosi co najmniej równowartość w złotych 750 000 euro;
4)
Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych Spółką Akcyjną.
3.
Umowę o wykonywanie funkcji depozytariusza alternatywnej spółki inwestycyjnej można zawrzeć również z prime brokerem działającym w charakterze kontrahenta takiej spółki, jeżeli:
1)
oddzieli on pod względem organizacyjnym i technicznym sprawowanie funkcji depozytariusza od wykonywania swoich funkcji w charakterze prime brokera oraz
2)
zapewni on właściwą identyfikację i monitorowanie konfliktów interesów oraz zarządzanie nimi, a także informowanie inwestorów alternatywnej spółki inwestycyjnej o stwierdzonych przypadkach wystąpienia takiego konfliktu.
4.
Równowartość w złotych wyrażonej w euro kwoty, o której mowa w ust. 2 pkt 3, jest ustalana zgodnie z art. 98 wysokość kapitału założycielskiego domu maklerskiego ust. 10 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.
1.
Obowiązki depozytariusza wynikające z umowy o wykonywanie funkcji depozytariusza alternatywnej spółki inwestycyjnej, z uwzględnieniem art. 83 , art 85–90 i art 92–97 rozporządzenia 231/2013, obejmują:
1)
przechowywanie aktywów alternatywnej spółki inwestycyjnej;
2)
prowadzenie rejestru wszystkich aktywów alternatywnej spółki inwestycyjnej;
3)
zapewnienie, aby środki pieniężne alternatywnej spółki inwestycyjnej były przechowywane na rachunkach pieniężnych i rachunkach bankowych prowadzonych przez podmioty uprawnione do prowadzenia takich rachunków zgodnie z przepisami prawa polskiego lub spełniające w tym zakresie wymagania określone w prawie wspólnotowym lub równoważne tym wymaganiom;
4)
zapewnienie właściwego monitorowania przepływu środków pieniężnych alternatywnej spółki inwestycyjnej;
5)
zapewnienie, aby wprowadzanie alternatywnej spółki inwestycyjnej do obrotu i odkupywanie praw uczestnictwa odbywało się zgodnie z przepisami prawa i regulacjami wewnętrznymi ASI;
6)
zapewnienie, aby rozliczanie umów dotyczących aktywów alternatywnej spółki inwestycyjnej następowało bez nieuzasadnionego opóźnienia, oraz kontrolowanie terminowości rozliczania umów z inwestorami alternatywnej spółki inwestycyjnej;
7)
zapewnienie, aby wartość aktywów netto i wartość prawa uczestnictwa alternatywnej spółki inwestycyjnej była obliczana zgodnie z przepisami prawa i regulacjami wewnętrznymi ASI;
8)
zapewnienie, aby dochody alternatywnej spółki inwestycyjnej były wykorzystywane w sposób zgodny z przepisami prawa i regulacjami wewnętrznymi ASI;
9)
wykonywanie poleceń alternatywnej spółki inwestycyjnej oraz zarządzającego ASI, chyba że są sprzeczne z prawem lub regulacjami wewnętrznymi ASI;
10)
weryfikowanie zgodności działania alternatywnej spółki inwestycyjnej z przepisami prawa lub regulacjami wewnętrznymi ASI w zakresie innym niż wynikający z pkt 5–8 oraz z uwzględnieniem interesu inwestorów.
2.
Depozytariusz zapewnia zgodne z prawem i regulacjami wewnętrznymi ASI oraz regulacjami wewnętrznymi zarządzającego ASI wykonywanie przez alternatywną spółkę inwestycyjną oraz zarządzającego ASI czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 3–8 i 10, co najmniej przez stałą kontrolę czynności faktycznych i prawnych dokonywanych przez alternatywną spółkę inwestycyjną oraz zarządzającego ASI, a także nadzorowanie doprowadzania do zgodności tych czynności z prawem i regulacjami wewnętrznymi ASI oraz regulacjami wewnętrznymi zarządzającego ASI.
3.
Podmiot wykonujący funkcje depozytariusza nie może wykonywać innych czynności dotyczących alternatywnej spółki inwestycyjnej lub zarządzającego ASI, które mogłyby wywołać konflikt interesów pomiędzy nim, tą spółką, jej inwestorami lub zarządzającym ASI, chyba że:
1)
oddzieli pod względem organizacyjnym i technicznym sprawowanie funkcji depozytariusza od wykonywania innych czynności, których wykonywanie może powodować powstanie konfliktu interesów, oraz
2)
zapewni właściwą identyfikację i monitorowanie konfliktów interesów oraz zarządzanie nimi, a także informowanie inwestorów alternatywnej spółki inwestycyjnej o stwierdzonych przypadkach wystąpienia takiego konfliktu.
1.
Depozytariusz jest obowiązany do wytoczenia powództwa na rzecz klientów detalicznych alternatywnej spółki inwestycyjnej, która uzyskała zezwolenie, o którym mowa w art. 5 ust. 1 rozporządzenia 2015/760, przeciwko zarządzającemu ASI albo zarządzającemu z UE z tytułu szkody spowodowanej niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem obowiązków w zakresie zarządzania alternatywną spółką inwestycyjną.
2.
Depozytariusz wytacza powództwo, o którym mowa w ust. 1, na wniosek klienta detalicznego.
3.
Depozytariusz może udzielić pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu.
4.
Z uwzględnieniem art. 98 pełnomocnictwa - rodzaje § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. − Kodeks postępowania cywilnego, koszty procesu ponosi klient detaliczny, z wyjątkiem kosztów zastępstwa procesowego tego klienta, które w przypadku przegrania procesu ponosi depozytariusz.
5.
W przypadku gdy depozytariusz stwierdzi brak podstaw do wytoczenia powództwa, jest obowiązany zawiadomić o tym klienta detalicznego, nie później niż w terminie trzech tygodni od dnia złożenia wniosku przez tego klienta.
6.
Jeżeli z wnioskiem, o którym mowa w ust. 2, wystąpiło kilku klientów detalicznych alternatywnej spółki inwestycyjnej, o której mowa w ust. 1, a szkoda każdego z klientów detalicznych spowodowana jest niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem tych samych obowiązków zarządzającego ASI albo zarządzającego z UE, i w ocenie depozytariusza zasadne jest wytoczenie powództwa także w imieniu innych klientów detalicznych tej alternatywnej spółki inwestycyjnej, depozytariusz ogłasza na swojej stronie internetowej informację o zamiarze wytoczenia powództwa, o którym mowa w ust. 1, oraz możliwości zgłaszania przez klientów detalicznych depozytariuszowi wniosków o wytoczenie takiego powództwa w terminie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia.
7.
Depozytariusz może żądać od zarządzającego ASI lub zarządzającego z UE, podmiotów, o których mowa w art. 70g powierzenie wykonywania czynności zarządzającego ASI, podmiotu, któremu zlecono prowadzenie ksiąg rachunkowych alternatywnej spółki inwestycyjnej lub dokonywanie wyceny aktywów alternatywnej spółki inwestycyjnej oraz biegłego rewidenta alternatywnej spółki inwestycyjnej informacji niezbędnych do wytoczenia powództwa, o którym mowa w ust. 1.
1.
Instrumenty finansowe będące papierami wartościowymi, stanowiące aktywa alternatywnej spółki inwestycyjnej, o których mowa w art. 5 forma papierów wartościowych i art. 5a papiery wartościowe rejestrowane w depozycie papierów wartościowych ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, są zapisywane na rachunkach papierów wartościowych prowadzonych przez depozytariusza.
2.
Aktywa alternatywnej spółki inwestycyjnej, w tym instrumenty finansowe, które nie mogą być zapisane na rachunku papierów wartościowych, są przechowywane przez depozytariusza.
3.
Instrumenty finansowe inne niż wskazane w ust. 1 i 2 oraz inne aktywa alternatywnej spółki inwestycyjnej, które ze względu na ich istotę nie mogą być przechowywane przez depozytariusza, są zapisywane przez depozytariusza w rejestrze aktywów alternatywnej spółki inwestycyjnej.
4.
Depozytariusz jest obowiązany do weryfikowania uprawnień alternatywnej spółki inwestycyjnej do aktywów, o których mowa w ust. 3, na podstawie informacji i dokumentów przekazanych przez tę spółkę lub zarządzającego ASI, a jeżeli jest to możliwe – również na podstawie ksiąg wieczystych, rejestrów publicznych oraz innych ewidencji.
5.
W przypadku gdy środki pieniężne alternatywnej spółki inwestycyjnej są przechowywane przez depozytariusza na rzecz tej spółki na rachunku bankowym lub na rachunku pieniężnym służącym obsłudze rachunku papierów wartościowych prowadzonym w imieniu depozytariusza, na rachunkach tych nie mogą być przechowywane inne środki poza tymi, które są należne alternatywnej spółce inwestycyjnej.
6.
Depozytariusz nie może wykorzystywać we własnym imieniu i na własny rachunek aktywów, o których mowa w ust. 1–3, o ile nie uzyska uprzedniej zgody alternatywnej spółki inwestycyjnej.
Umowa o wykonywanie funkcji depozytariusza alternatywnej spółki inwestycyjnej, z uwzględnieniem art. 83 rozporządzenia 231/2013, określa szczegółowe obowiązki depozytariusza i alternatywnej spółki inwestycyjnej lub zarządzającego ASI oraz sposób ich wykonywania, w tym zasady wymiany informacji między tą spółką lub zarządzającym ASI a depozytariuszem, niezbędnych depozytariuszowi do wykonywania jego obowiązków, a także wynagrodzenie depozytariusza i sposób kalkulacji kosztów obciążających alternatywną spółkę inwestycyjną lub zarządzającego ASI związanych z wykonywaniem przez depozytariusza jego działalności. Przepis art. 74 umowa o wykonywanie funkcji depozytariusza funduszu inwestycyjnego ust. 2 stosuje się odpowiednio.
1.
Depozytariusz odpowiada za szkody spowodowane niewykonaniem lub nienależytym wykonywaniem obowiązków określonych w art. 81c obowiązki wykonującego funkcję depozytariusza alternatywnej spółki inwestycyjnej ust. 1 oraz art. 81d obowiązek wytoczenia powództwa przez depozytariusza na rzecz klientów detalicznych alternatywnej spółki inwestycyjnej.
2.
Depozytariusz odpowiada wobec alternatywnej spółki inwestycyjnej za utratę instrumentów finansowych, o których mowa w art. 81e zapisywanie aktywów alternatywnej spółki inwestycyjnej ust. 1, stanowiących aktywa tej spółki oraz aktywa alternatywnej spółki inwestycyjnej, o których mowa w art. 81e zapisywanie aktywów alternatywnej spółki inwestycyjnej ust. 2.
3.
Odpowiedzialność depozytariusza, o której mowa w ust. 1 i 2, nie może być wyłączona albo ograniczona w umowie o wykonywanie funkcji depozytariusza alternatywnej spółki inwestycyjnej.
4.
W przypadku utraty instrumentu finansowego, o którym mowa w art. 81e zapisywanie aktywów alternatywnej spółki inwestycyjnej ust. 1, stanowiącego aktywa alternatywnej spółki inwestycyjnej lub aktywa alternatywnej spółki inwestycyjnej, o którym mowa w art. 81e zapisywanie aktywów alternatywnej spółki inwestycyjnej ust. 2, depozytariusz niezwłocznie zwraca tej spółce taki sam instrument finansowy lub takie samo aktywo albo kwotę odpowiadającą wartości utraconego instrumentu finansowego lub aktywa.
5.
Depozytariusz może zwolnić się od odpowiedzialności, jeżeli wykaże, z uwzględnieniem art. 101 rozporządzenia 231/2013, że utrata instrumentu finansowego lub aktywa alternatywnej spółki inwestycyjnej nastąpiła z przyczyn od niego niezależnych.
6.
Zarządzający ASI jest obowiązany dochodzić od depozytariusza alternatywnej spółki inwestycyjnej roszczeń wynikających z niewykonania lub nienależytego wykonania przez depozytariusza umowy o wykonywanie funkcji depozytariusza alternatywnej spółki inwestycyjnej.
7.
Zarządzający ASI odpowiada wobec inwestorów alternatywnej spółki inwestycyjnej za szkody poniesione przez nich wskutek niewywiązania się przez niego z obowiązku określonego w ust. 6.
1.
O wypowiedzeniu umowy o wykonywanie funkcji depozytariusza alternatywnej spółki inwestycyjnej wypowiadający zawiadamia niezwłocznie Komisję. O rozwiązaniu umowy w inny sposób niezwłocznie zawiadamia Komisję zarządzający ASI.
2.
Do depozytariusza alternatywnej spółki inwestycyjnej i jego zmiany stosuje się odpowiednio przepisy art. 78 obowiązek zmiany depozytariusza funduszu inwestycyjnego i art. 79 zmiana depozytariusza funduszu inwestycyjnego.
3.
Do aktywów alternatywnej spółki inwestycyjnej przechowywanych przez depozytariusza stosuje się odpowiednio przepis art. 81 ograniczenia w egzekucji kierowanej przeciwko depozytariuszowi.
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...