1.
Badania na polskich obszarach morskich mogą być prowadzone przez obce państwa oraz obce osoby prawne, obce jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej i obce osoby fizyczne, a także przez właściwe organizacje międzynarodowe, po uzyskaniu pozwolenia ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej, wydanego w drodze decyzji, po uzgodnieniu z ministrami właściwymi do spraw: klimatu, środowiska, gospodarki, kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, wewnętrznych, szkolnictwa wyższego i nauki, z Ministrem Obrony Narodowej, Szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Szefem Agencji Wywiadu, z zastrzeżeniem art. 32a pozwolenie na prowadzenie badań dotyczących żywych zasobów morza.
1a.
Przez obce osoby prawne oraz obce jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej rozumie się osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mające siedzibę na terytorium innego państwa niż Rzeczypospolita Polska, a w przypadku gdy przepisy danego państwa nie wymagają ustanowienia siedziby – z centralą na terytorium tego innego państwa.
1b.
Przez obce osoby fizyczne rozumie się osoby fizyczne nieposiadające obywatelstwa polskiego.
1c.
Wniosek o wydanie pozwolenia na prowadzenie badań, o których mowa w ust. 1, składa się nie później niż na 3 miesiące przed przewidywaną datą rozpoczęcia badań, o których mowa w ust. 1, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
1d.
Wniosek o wydanie pozwolenia na prowadzenie badań, o których mowa w ust. 1, dotyczących posadowienia morskiej farmy wiatrowej lub związanego z nią zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy w rozumieniu ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych składa się nie później niż na miesiąc przed przewidywaną datą rozpoczęcia badań, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
1e.
We wniosku o wydanie pozwolenia na prowadzenie badań, o których mowa w ust. 1, wskazuje się:
1)
lokalizację, w której jest planowane prowadzenie badań, o których mowa w ust. 1, z uwzględnieniem współrzędnych szerokości i długości geograficznej;
2)
termin, w którym jest planowane przeprowadzenie badań, o których mowa w ust. 1;
3)
nazwę, siedzibę albo imię i nazwisko oraz adres zamieszkania i obywatelstwo osoby informującej o badaniach, o których mowa w ust. 1, wykonującego te badania, armatora statku i zlecającego przeprowadzenie tych badań, a także adres poczty elektronicznej lub numer telefonu, jeżeli je posiadają;
4)
przedmiot i zakres badań, o których mowa w ust. 1, z uwzględnieniem ewentualnych planowanych działań dotyczących zatopionych materiałów niebezpiecznych;
5)
dane statku obejmujące: nazwę, określenie bandery, portu macierzystego, długości całkowitej, maksymalnego zanurzenia, pojemności brutto, sygnału wywoławczego, a także numer IMO, numer MMSI, określenie Systemu Automatycznej Identyfikacji (AIS), adres poczty elektronicznej lub numer telefonu satelitarnego, jeżeli je posiadają;
6)
imię i nazwisko kapitana statku oraz osoby odpowiedzialnej na statku za przeprowadzenie badań, o których mowa w ust. 1, liczbę członków załogi, z wyodrębnieniem liczby pracowników prowadzących badania.
1f.
Do wniosku o wydanie pozwolenia na prowadzenie badań, o których mowa w ust. 1, dołącza się mapę rejsu na polskich obszarach morskich, z uwzględnieniem trasy rejsu, oraz dzienny plan rejsu na polskich obszarach morskich, z uwzględnieniem rodzaju planowanych badań, a także kopię dokumentów bezpieczeństwa statku, z którego będą prowadzone badania, o których mowa w ust. 1.
1g.
Do wniosku o wydanie pozwolenia na prowadzenie badań, o których mowa w ust. 1, dotyczące broni chemicznej dołącza się dodatkowo kopię pozwolenia na prowadzenie działalności z wykorzystaniem toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wydanego przez ministra właściwego do spraw gospodarki.
2.
Minister właściwy do spraw gospodarki morskiej, po uzgodnieniu z ministrami właściwymi do spraw: klimatu, środowiska, gospodarki, kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, wewnętrznych, szkolnictwa wyższego i nauki, z Ministrem Obrony Narodowej, Szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Szefem Agencji Wywiadu, odmawia, w drodze decyzji, wydania pozwolenia na prowadzenie badań, o których mowa w ust. 1, jeżeli badania mogą grozić zanieczyszczeniem środowiska morskiego, zniszczeniem zabytków, zagrażać bezpieczeństwu żeglugi morskiej lub obronności i bezpieczeństwu państwa.
2a.
W trybie określonym w ust. 2 minister właściwy do spraw gospodarki morskiej może odmówić wydania pozwolenia na prowadzenie badań, o których mowa w ust. 1, jeżeli badania te:
1)
dotyczą bezpośrednio zasobów naturalnych;
2)
wymagają drążenia dna, użycia środków wybuchowych lub wprowadzenia do środowiska morskiego substancji szkodliwych;
3)
wymagają budowy lub użytkowania sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń.
3.
Organy, o których mowa w ust. 1, uzgadniają pozwolenie w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia otrzymania projektu tego pozwolenia; niezajęcie stanowiska w tym terminie traktuje się jako uzgodnienie pozwolenia.
3a.
W przypadku wniosku o wydanie pozwolenia na prowadzenie badań, o których mowa w ust. 1, dotyczących posadowienia morskiej farmy wiatrowej lub związanego z nią zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy w rozumieniu ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, organy, o których mowa w ust. 1, uzgadniają pozwolenie w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania projektu tego pozwolenia; niezajęcie stanowiska w tym terminie traktuje się jako uzgodnienie pozwolenia.
4.
Minister właściwy do spraw gospodarki morskiej, wydając pozwolenie, o którym mowa w ust. 1, albo odmawiając jego wydania, może odstąpić od uzasadnienia faktycznego, jeżeli wymaga tego obronność, bezpieczeństwo państwa, bezpieczeństwo publiczne lub porządek publiczny.