1.
Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego po zasięgnięciu opinii Głównej Komisji Konserwatorskiej może z urzędu uchylić lub zmienić pozwolenie, o którym mowa w art. 36 pozwolenie konserwatora zabytków ust. 1, jeżeli realizacja działań określonych w tym pozwoleniu spowodowałaby:
1)
uszczerbek dla wartości zabytku lub
2)
uszkodzenie lub zniszczenie zabytku, lub
3)
niewłaściwe korzystanie z zabytku.
2.
Postępowanie w sprawie uchylenia lub zmiany pozwolenia, o którym mowa w art. 36 pozwolenie konserwatora zabytków ust. 1, nie może być wszczęte po upływie 2 lat od dnia, w którym to pozwolenie stało się ostateczne.
3.
Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego może wstrzymać wykonanie pozwolenia, o którym mowa w art. 36 pozwolenie konserwatora zabytków ust. 1, jeżeli zachodzi prawdopodobieństwo uchylenia lub zmiany tego pozwolenia.
4.
Postanowienie o wstrzymaniu wykonania pozwolenia, o którym mowa w art. 36 pozwolenie konserwatora zabytków ust. 1, wygasa po upływie 3 miesięcy od dnia jego doręczenia, jeżeli w tym terminie minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego nie wyda decyzji o uchyleniu lub zmianie tego pozwolenia.