• Art. 7. - Kontrola reali...
  21.05.2024

Ustawa o opłatach abonamentowych

Stan prawny aktualny na dzień: 21.05.2024

Dz.U.2020.0.1689 t.j. - Ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych

Obserwuj akt

Art. 7. opł. abon.


Kontrola realizacji obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz uiszczania opłaty abonamentowej

1.
Kontrolę wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej prowadzi operator wyznaczony w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe.
1a.
Operator wyznaczony, o którym mowa w ust. 1, jest uprawniony do otrzymywania danych z rejestru Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. z 2019 r. poz. 1397 i 2294 oraz z 2020 r. poz. 695).
2.
Nadzór nad wykonywaniem kontroli obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz obowiązku pobierania opłaty abonamentowej sprawuje minister właściwy do spraw łączności.
3.
Do opłat abonamentowych oraz do opłaty, o której mowa w art. 5 rejestracja odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych ust. 3, stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym.
4.
W przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 i 1423).
5.
Uprawnionymi do żądania wykonania w drodze egzekucji administracyjnej obowiązków określonych w ust. 1 są kierownicy jednostek operatora wyznaczonego.
6.
W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego kierownik jednostki operatora wyznaczonego przeprowadzający kontrolę, wydaje decyzję, w której nakazuje rejestrację odbiornika oraz ustala opłatę za używanie niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego, o której mowa w art. 5 rejestracja odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych ust. 3.
7.
Od decyzji, o której mowa w ust. 6, służy odwołanie do ministra właściwego do spraw łączności.
8.
Połowa wpływów z opłaty, o której mowa w art. 5 rejestracja odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych ust. 3, stanowi dochód operatora wyznaczonego.
9.
Wpływy z opłaty, o której mowa w art. 5 rejestracja odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych ust. 3, pomniejszone o kwoty, o których mowa w ust. 8, są przekazywane na wyodrębniony rachunek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, z przeznaczeniem na cele wskazane w art. 8 przeznaczanie i podział wpływów z opłat abonamentowych ust. 1.
10.
Minister właściwy do spraw łączności w porozumieniu z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji określi, w drodze rozporządzenia:
1)
jednostki operatora wyznaczonego przeprowadzające kontrolę określoną w ust. 1,
2)
wzór upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych oraz zasady i tryb wydawania upoważnień
- mając na uwadze zapewnienie prawidłowego wykonania czynności kontrolnych i organizację operatora wyznaczonego.
Art. 7. Kontrola realizacji obowiązku rejestracji odbiorn... - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Orzeczenia: 88
Logo casum.pl

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z usług doświadczonych prawników.

Adwokat
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Adwokat
Gdańsk (woj. pomorskie)
Adwokat
Łódź (woj. łódzkie)
Prawnik
Zawiercie (woj. śląskie)
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...