• Ustawa o postępowaniu egz...
  19.03.2024

Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Stan prawny aktualny na dzień: 19.03.2024

Dz.U.2023.0.2505 t.j. - Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Rozdział 2a. Wykonywanie postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym

Organ egzekucyjny przystępuje do czynności zabezpieczających na podstawie postanowienia o zabezpieczeniu wydanego przez prokuratora, sąd lub finansowy organ postępowania przygotowawczego. Na żądanie prokuratora, sądu lub finansowego organu postępowania przygotowawczego organ egzekucyjny, wraz z przystąpieniem do czynności zabezpieczających, doręcza zobowiązanemu odpis tego postanowienia. Do doręczenia stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
Należność pieniężną określoną w postanowieniu o zabezpieczeniu wydanym przez prokuratora, sąd lub finansowy organ postępowania przygotowawczego, w walucie obcej, przelicza się na złote według średniego kursu tej waluty w stosunku do złotego z dnia roboczego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w dniu wydania tego postanowienia.
Zajęte ruchomości, z wyjątkiem kosztowności, książeczek oszczędnościowych, kart płatniczych, pieniędzy i innych papierów wartościowych, przechowuje się w sposób wskazany w postanowieniu o zabezpieczeniu majątkowym, a w przypadku braku takiego wskazania – pozostawia się na przechowanie osobie dającej rękojmię należytego przechowywania, a gdy nie jest to możliwe – u zobowiązanego lub jego rodziny.
Organ egzekucyjny przesyła prokuratorowi, sądowi lub finansowemu organowi postępowania przygotowawczego dokument stanowiący podstawę zajęcia ruchomości, wierzytelności lub innego prawa majątkowego.
§ 1.
Zajęte ruchomości ulegające szybkiemu zniszczeniu mogą być sprzedane na podstawie postanowienia wydanego przez prokuratora, sąd lub finansowy organ postępowania przygotowawczego.
§ 2.
Uzyskane ze sprzedaży środki pieniężne składa się na rachunek, o którym mowa w art. 165 postępowanie z zajętymi w celu zabezpieczenia papierami wartościowymi i pieniędzmi § 2.
Organ egzekucyjny zawiadamia prokuratora, sąd lub finansowy organ postępowania przygotowawczego o ujawnionych rzeczach, wierzytelnościach lub innych prawach majątkowych zobowiązanego, nieobjętych postanowieniem o zabezpieczeniu majątkowym.
§ 1.
Jeżeli kwota należności pieniężnej podlegającej zabezpieczeniu jest wyższa niż wartość zabezpieczonego majątku, organ egzekucyjny może dokonać zajęcia ruchomości, wierzytelności lub innego prawa majątkowego zobowiązanego na poczet:
1)
grożącego przepadku równowartości przedmiotów albo równowartości korzyści majątkowej;
2)
grożącej grzywny;
3)
grożącego obowiązku naprawienia szkody;
4)
grożącego zadośćuczynienia za doznaną krzywdę;
5)
grożącego świadczenia pieniężnego;
6)
grożącej nawiązki;
7)
grożącego środka kompensacyjnego;
8)
wykonania orzeczenia o kosztach sądowych;
9)
grożącego obowiązku uiszczenia należności publicznoprawnej uszczuplonej czynem zabronionym;
10)
grożącego zwrotu korzyści majątkowej, jaką sprawca osiągnął z popełnionego przestępstwa, lub jej równowartości.
§ 2.
Zajęcie ruchomości, wierzytelności lub innego prawa majątkowego, o którym mowa w § 1, podlega uchyleniu, jeżeli prokurator, sąd lub finansowy organ postępowania przygotowawczego nie wydał postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym w terminie 7 dni od dnia dokonania zajęcia.
Zajęcie ruchomości, wierzytelności lub innego prawa majątkowego przekształca się w zajęcie egzekucyjne z dniem wystawienia tytułu wykonawczego na podstawie prawomocnego orzeczenia odpowiednio o:
1)
przepadku oraz orzeczonej jednocześnie grzywnie, obowiązku naprawienia szkody, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, świadczenia pieniężnego, środka kompensacyjnego, nawiązki, zasądzonych od skazanego kosztów sądowych;
2)
obowiązku uiszczenia należności publicznoprawnej uszczuplonej czynem zabronionym lub zwrotu korzyści majątkowej, jaką sprawca osiągnął z popełnionego przestępstwa, lub jej równowartości.
§ 1.
Organ egzekucyjny zawiadamia prokuratora, sąd lub finansowy organ postępowania przygotowawczego o wydatkach poniesionych przy wykonywaniu postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym, w szczególności na opłacenie:
1)
sporządzania i doręczania pism;
2)
przechowywania lub sprzedaży zajętej ruchomości, wierzytelności lub innego prawa majątkowego;
3)
należności biegłych lub rzeczoznawców;
4)
oględzin lub badań.
§ 2.
Prokurator nie ponosi kosztów wykonania postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym.
W przypadku zwrotu środków pieniężnych zobowiązanemu organ egzekucyjny przesyła prokuratorowi, sądowi lub finansowemu organowi postępowania przygotowawczego potwierdzenie tego zwrotu, jeżeli środki te pozostawały w dyspozycji organu egzekucyjnego.
W zakresie wykonywania postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym stosuje się odpowiednio przepisy:
1)
działu I, z wyłączeniem przepisów art 8–10, art. 12 zbieg egzekucji administracyjnej i sądowej, art. 13 zwolnienie z egzekucji składników majątkowych zobowiązanego, art. 26 wszczęcie egzekucji administracyjnej § 1c pkt 1 oraz § 1e–1h, art 27e–27j, art 33–35, art 38–44, art. 56 zawieszenie postępowania egzekucyjnego § 1 pkt 1–3, art. 57 podjęcie zawieszonego postępowania egzekucyjnego § 1a–3 oraz art 58–61;
2)
działu IV, z wyłączeniem przepisów art 154–159, art. 161 przesłanki sprzedaży ruchomości bezpośrednio po ich zajęciu, art. 163 opłaty za czynności zabezpieczające i wydatki związane z zabezpieczeniem, art. 166a rozporządzanie składnikiem majątkowym zajętym w celu zabezpieczenia § 2, art. 167 zarządzenia zabezpieczenia wykonania obowiązku o charakterze niepieniężnym oraz art. 168 stosowanie innych środków zabezpieczenia;
3)
art 168b–168e.
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...