• AKT ARCHIWALNY - Ustawa z...
  21.09.2024
Uchylony dnia: 2022-09-01
Dz.U. uchylający akt: 2022.0.1700

Rozdział 7. Postępowanie odwoławcze

Środki odwoławcze od orzeczeń wydanych w sprawach nieletnich rozpoznaje sąd okręgowy w składzie 3 sędziów.
Porównania: 1 Przypisy: 1
§ 1.
Orzeczenie można zaskarżyć w całości albo w części.
§ 2.
Środki odwoławcze wniesione przez nieletniego lub jego rodziców albo opiekuna uważa się za zwrócone przeciwko całości orzeczenia, chyba że dotyczą tylko kosztów postępowania.
§ 3.
Strony mogą skarżyć jedynie rozstrzygnięcia lub ustalenia naruszające ich prawa lub szkodzące ich interesom. Prokurator może wnieść środek odwoławczy zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść nieletniego.
Porównania: 1
Do środków odwoławczych wnoszonych przez osobę, której postępowanie dotyczy bezpośrednio, nie ma zastosowania przepis art. 368 wymogi formalne apelacji Kodeksu postępowania cywilnego oraz w zakresie objętym treścią tego artykułu również przepis art. 370 utracił moc tego kodeksu.
Porównania: 1
§ 1.
Jeżeli wobec nieletniego zastosowano środki określone w art. 6 uprawnienia sądu rodzinnego w sprawach nieletnich pkt 1–8 lub 11, a środek odwoławczy nie zawiera wniosku o orzeczenie środka wychowawczego określonego w art. 6 uprawnienia sądu rodzinnego w sprawach nieletnich pkt 9, środka poprawczego lub środka, o którym mowa w art. 12 umieszczenie nieletniego w szpitalu psychiatrycznym lub innym odpowiednim zakładzie, to w wyniku postępowania odwoławczego nie można orzec tych środków.
§ 2.
Przepis § 1 ma odpowiednie zastosowanie w razie orzeczenia na podstawie art. 10 wiek sprawcy a odpowiedzialność karna § 4 Kodeksu karnego lub art. 5 wiek sprawcy a odpowiedzialność karna skarbowa § 2 Kodeksu karnego skarbowego środków przewidzianych w art. 6 uprawnienia sądu rodzinnego w sprawach nieletnich.
Porównania: 1
§ 1.
Udział nieletniego w rozprawie nie jest obowiązkowy. Sąd odwoławczy zarządza jednak doprowadzenie nieletniego umieszczonego w schronisku dla nieletnich albo w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, jeżeli uzna to za konieczne, a także gdy domagają się tego strony lub obrońca nieletniego. Przepis art. 32o nieobecność na rozprawie stron lub nieletniego § 2 stosuje się odpowiednio.
§ 2.
Sąd odwoławczy może wezwać na rozprawę pokrzywdzonego, jeżeli uzna jego obecność za konieczną.
Porównania: 1
Porównania: 1
Porównania: 1
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...