• Art. 5. - Założyciele i ...
  08.07.2025

Ustawa o spółdzielniach socjalnych

Stan prawny aktualny na dzień: 08.07.2025

Dz.U.2025.0.178 t.j. - Ustawa z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych

Obserwuj akt

Art. 5. sp-nie socj.


Założyciele i członkowie spółdzielni, nabycie członkostwa w spółdzielni

1.
Liczba założycieli spółdzielni socjalnej nie może być mniejsza niż trzy, jeżeli założycielami są osoby fizyczne, i dwa, jeżeli założycielami są osoby prawne.
1a.
W przypadku gdy założycielami spółdzielni socjalnej są trzy osoby fizyczne, spółdzielnia socjalna jest obowiązana do przyjęcia w poczet członków oraz do zatrudnienia w spółdzielni co najmniej dwóch osób spośród osób wymienionych w art. 4 podmioty uprawnione do założenia spółdzielni ust. 1, w terminie 12 miesięcy od dnia wpisu spółdzielni socjalnej do Krajowego Rejestru Sądowego.
2.
Spółdzielnia socjalna liczy nie mniej niż pięciu członków w przypadku osób fizycznych lub dwóch członków w przypadku osób prawnych i nie więcej niż pięćdziesięciu członków.
3.
Spółdzielnia socjalna, która powstała w wyniku przekształcenia spółdzielni inwalidów lub spółdzielni niewidomych, może liczyć więcej niż pięćdziesięciu członków.
4.
Członkostwo w spółdzielni socjalnej mogą nabyć osoby, o których mowa w art. 4 podmioty uprawnione do założenia spółdzielni ust. 1, w tym osoby posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych.
5.
Członkostwo w spółdzielni socjalnej mogą nabyć także inne osoby niż wskazane w art. 4 podmioty uprawnione do założenia spółdzielni ust. 1.
6.
Liczba osób, o których mowa w ust. 5, nie może być większa niż 50% ogólnej liczby członków spółdzielni socjalnej, z zastrzeżeniem ust. 6a oraz art. 4 podmioty uprawnione do założenia spółdzielni ust. 2 pkt 1 lit. b. Przekroczenie limitów, trwające nieprzerwanie przez okres 6 miesięcy, stanowi podstawę do postawienia spółdzielni w stan likwidacji.
6a.
W przypadku uzyskania przez spółdzielnię socjalną statusu przedsiębiorstwa społecznego, o którym mowa w ustawie z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej, liczba osób, o których mowa w ust. 5, nie może być większa niż 70% ogólnej liczby członków spółdzielni socjalnej.
7.
Członkostwo w spółdzielni socjalnej mogą nabyć organizacje pozarządowe w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, kościelne osoby prawne lub jednostki samorządu terytorialnego. W takim przypadku art. 182 obowiązek pozostawania w stosunku pracy § 1 ustawy - Prawo spółdzielcze nie stosuje się.
Art. 5. Założyciele i członkowie spółdzielni, nabycie czł... - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Porównania: 1 Przypisy: 5
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...