• Art. 40. - Nadzór nad re...
  16.07.2025
Obserwuj akt

Art. 40. powódź


Nadzór nad realizacją zadań związanych z pomocą poszkodowanym

1.
Na obszarze wskazanym w przepisach wydanych na podstawie art. 1 stosowanie przepisów ustawy ust. 2, w okresie wskazanym w tych przepisach, podmioty wykonujące działalność leczniczą dotknięte skutkami powodzi mogą nie stosować wymagań określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 22 pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, jeżeli zapewniają bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów.
2.
W uzasadnionych przypadkach, w celu przyspieszenia realizacji wypłaty zasiłku wojewoda może powierzyć to zadanie podmiotom wymienionym w art. 3 działalność pożytku publicznego, organizacje pozarządowe, wyłączenie stosowania przepisów ustawy ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z pominięciem otwartego konkursu ofert. Przepis art. 47 obowiązki podmiotu wnioskującego o przyznanie środków publicznych ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych stosuje się odpowiednio.
3.
Na terenie gmin wskazanych w przepisach wydanych na podstawie art. 1 stosowanie przepisów ustawy ust. 2, w okresie wskazanym w tych przepisach, dopuszcza się by w lokalu apteki ogólnodostępnej, w której wystąpiły szkody spowodowane powodzią, były świadczone usługi farmaceutyczne, w szczególności w zakresie wydawania lub sporządzania produktów leczniczych lub wydawania innego asortymentu aptecznego, w sytuacji wyłączenia z użytkowania pomieszczeń apteki określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 97 usytuowanie i lokal apteki ogólnodostępnej ust. 5 lub art. 98 lokal apteki szpitalnej ust. 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 686), innych niż izba ekspedycyjna i komora przyjęć, jeżeli we wszystkich niewyłączonych z użytkowania pomieszczeniach zostaną w tym okresie zachowane wymagania sanitarno-higieniczne zgodne z wymaganiami określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 95 asortyment produktów leczniczych i wyrobów medycznych w aptece ust. 4 tej ustawy, a o zamiarze działania apteki ogólnodostępnej w taki sposób zostanie uprzednio powiadomiony – przez podmiot prowadzący tę aptekę – wojewódzki inspektor farmaceutyczny właściwy ze względu na lokalizację danej apteki.
4.
Możliwość działania apteki ogólnodostępnej w sposób, o którym mowa w ust. 3, nie obejmuje przypadków, w których magazynowanie, sporządzanie lub przechowywanie produktów leczniczych, lub surowców farmaceutycznych, może następować zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 95 asortyment produktów leczniczych i wyrobów medycznych w aptece ust. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne wyłącznie w pomieszczeniach, które zostały wyłączone z użytkowania lub z wykorzystaniem wyposażenia apteki ogólnodostępnej znajdującego się w tych pomieszczeniach.
5.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, wojewoda niezwłocznie wydaje decyzję w sprawie zwrotu środków budżetu państwa przekazanych jednostce samorządu terytorialnego na wypłaty zasiłku, określając kwotę przypadającą do zwrotu. Kwotę przypadającą do zwrotu pomniejsza się o środki już przekazane na podstawie decyzji, o których mowa w art. 5 jednorazowy zasiłek powodziowy ust. 4.
Art. 40. Nadzór nad realizacją zadań związanych z pomocą ... - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...