• Art. 40a. - Komitet wybo...
  25.07.2025
Obserwuj akt
Artykuł nie obowiązuje. Akt uchylony dnia: 2011-08-01

Art. 40a. wybór Prez.RP


Komitet wyborczy, zgoda kandydata na kandydowanie, oświadczenie lustracyjne

1.
Obywatele w liczbie co najmniej 15 tworzą komitet wyborczy, zwany dalej "komitetem", w celu zgłoszenia kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej i prowadzenia kampanii wyborczej, na zasadzie wyłączności, na jego rzecz.
2.
Utworzenie komitetu wymaga:
1)
pisemnej zgody kandydata na kandydowanie w wyborach;
2)
pisemnej zgody kandydata na utworzenie jego komitetu;
3)
pisemnego oświadczenia kandydata o posiadaniu prawa wybieralności.
3.
Kandydat może udzielić zgody, o której mowa w ust. 2, tylko jednemu komitetowi.
4.
Zgoda kandydata na kandydowanie w wyborach powinna zawierać imię (imiona), nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia oraz obywatelstwo kandydata, a także wskazanie jego ewentualnej przynależności do partii politycznej. Zgoda powinna ponadto zawierać numer ewidencyjny PESEL kandydata oraz informację o udokumentowanym wykształceniu, wykonywanym zawodzie i miejscu (zakładzie) pracy, a także o adresie zamieszkania kandydata. Zgodę na kandydowanie kandydat opatruje datą i własnoręcznym podpisem.
5.
Kandydat urodzony przed dniem 1 sierpnia 1972 r., wyrażając zgodę na kandydowanie w wyborach, składa Państwowej Komisji Wyborczej oświadczenie, o którym mowa w art 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2007 r. Nr 63, poz. 425, z późn. zm.) albo informację, o której mowa w art 7 ust. 3a tej ustawy.
6.
Komitet działa pod nazwą "Komitet wyborczy kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ................................... (imię i nazwisko kandydata)".
7.
Obywatele, o których mowa w ust. 1, oświadczają na piśmie o utworzeniu komitetu, podając swoje imiona i nazwiska, adresy zamieszkania i numery ewidencyjne PESEL oraz ustanawiają pełnomocnika komitetu, zwanego dalej "pełnomocnikiem", który działa w imieniu i na rzecz komitetu, a także pełnomocnika finansowego, o którym mowa w art. 84b pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego, Przyjęcie pełnomocnictwa potwierdza się podpisem.
8.
Można być pełnomocnikiem tylko jednego komitetu. Pełnomocnikiem nie może być kandydat na Prezydenta Rzeczypospolitej.
Art. 40a. Komitet wyborczy, zgoda kandydata na kandydowan... - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...