Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo zamówień publicznych
Stan prawny aktualny na dzień: 29.09.2023
Dz.U.2019.0.2020 - Ustawa - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo zamówień publicznych
Rozdział 1. Przepis ogólny
Rozdział 2. Zmiany w przepisach
Art. 69. Zmiana ustawy o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych
Rozdział 3. Przepis uchylający, przepisy przejściowe i dostosowujące oraz przepis końcowy
1.
Do postępowań o udzielenie zamówienia, o których mowa w ustawie uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, wszczętych i niezakończonych przed dniem 1 stycznia 2021 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.
2.
Do konkursów, o których mowa w ustawie uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, rozpoczętych i niezakończonych przed dniem 1 stycznia 2021 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.
1.
Do umów w sprawie zamówienia publicznego oraz umów ramowych, o których mowa w ustawie uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych zawartych:
1)
przed dniem 1 stycznia 2021 r.,
2)
po dniu 31 grudnia 2020 r., w następstwie postępowań o udzielenie zamówienia wszczętych przed dniem 1 stycznia 2021 r.
– stosuje się przepisy dotychczasowe.
– stosuje się przepisy dotychczasowe.
2.
Do udzielenia zamówienia publicznego na podstawie umowy ramowej, o której mowa w ustawie uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych zawartej:
1)
przed dniem 1 stycznia 2021 r.,
2)
po dniu 31 grudnia 2020 r., w następstwie postępowań o udzielenie zamówienia wszczętych przed dniem 1 stycznia 2021 r.
– stosuje się przepisy dotychczasowe.
– stosuje się przepisy dotychczasowe.
3.
Do dynamicznego systemu zakupów, o którym mowa w ustawie uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, ustanowionego przed dniem 1 stycznia 2021 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.
4.
W postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego wszczętych po dniu 31 grudnia 2020 r. na podstawie ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych, w następstwie postępowań lub konkursów wszczętych przed dniem 1 stycznia 2021 r., na podstawie ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, zamawiający może udzielić zamówienia innego niż zamówienie publiczne w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa w trybie:
1)
negocjacji z ogłoszeniem lub dialogu konkurencyjnego, jeżeli w postępowaniu prowadzonym uprzednio w trybie przetargu nieograniczonego lub przetargu ograniczonego wszystkie oferty zostały odrzucone na podstawie art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych ust. 1 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, lub zamawiający unieważnił postępowanie na podstawie art. 93 unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia ust. 1 pkt 4 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych;
2)
negocjacji bez ogłoszenia, jeżeli w postępowaniu prowadzonym uprzednio w trybie przetargu nieograniczonego lub przetargu ograniczonego nie wpłynął żaden wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, nie zostały złożone żadne oferty albo wszystkie oferty zostały odrzucone na podstawie art. 89 przesłanki odrzucenia oferty ust. 1 pkt 2 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, ze względu na ich niezgodność z opisem przedmiotu zamówienia, lub wszyscy wykonawcy zostali wykluczeni z postępowania, a pierwotne warunki zamówienia nie zostały w istotny sposób zmienione;
3)
negocjacji bez ogłoszenia, jeżeli przeprowadzono konkurs, o którym mowa w art. 110 pojęcie konkursu ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, w którym nagrodą było zaproszenie do negocjacji bez ogłoszenia co najmniej dwóch autorów wybranych prac konkursowych;
4)
zamówienia z wolnej ręki, jeżeli w postępowaniu prowadzonym uprzednio w trybie przetargu nieograniczonego lub przetargu ograniczonego nie wpłynął żaden wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, nie zostały złożone żadne oferty albo wszystkie oferty zostały odrzucone na podstawie art. 89 przesłanki odrzucenia oferty ust. 1 pkt 2 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, ze względu na ich niezgodność z opisem przedmiotu zamówienia, lub wszyscy wykonawcy zostali wykluczeni z postępowania, a pierwotne warunki zamówienia nie zostały w istotny sposób zmienione;
5)
zamówienia z wolnej ręki, jeżeli przeprowadzono konkurs, o którym mowa w art. 110 pojęcie konkursu ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, w którym nagrodą było zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki autora wybranej pracy konkursowej.
5.
W przypadku postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, o których mowa w ust. 4 pkt 1, zamawiający może odstąpić od publikacji ogłoszenia o zamówieniu, jeżeli zaprosi do negocjacji lub dialogu wyłącznie wszystkich wykonawców, którzy nie podlegają wykluczeniu i spełniają warunki udziału w postępowaniu oraz w prowadzonym uprzednio postępowaniu w trybie przetargu nieograniczonego lub przetargu ograniczonego złożyli oferty w terminie i w sposób zgodny z wymaganiami technicznymi oraz organizacyjnymi sporządzania lub przekazywania ofert przy użyciu środków komunikacji elektronicznej określonymi przez zamawiającego, i oferty te nie zostały odrzucone na podstawie art. 89 przesłanki odrzucenia oferty ust. 1 pkt 3, 5, 7a i 7b ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych. Do tych postępowań przepisy art. 154 zadania Prezesa Urzędu ust. 2 i 3, art. 155 wiceprezesi Urzędu ust. 2 pkt 2 i art. 156 uchylony ust. 4 ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych, stosuje się odpowiednio.
6.
W postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa wszczętych po dniu 31 grudnia 2020 r. na podstawie ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych, w następstwie postępowań wszczętych przed dniem 1 stycznia 2021 r., na podstawie ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, zamawiający może udzielić zamówienia w trybie:
1)
negocjacji bez ogłoszenia lub zamówienia z wolnej ręki, jeżeli w postępowaniu prowadzonym uprzednio w trybie przetargu ograniczonego, negocjacji z ogłoszeniem lub dialogu konkurencyjnego nie wpłynął żaden wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, nie zostały złożone żadne oferty albo wszystkie oferty zostały odrzucone na podstawie art. 89 przesłanki odrzucenia oferty ust. 1 pkt 2 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, ze względu na ich niezgodność z opisem przedmiotu zamówienia, lub wszyscy wykonawcy zostali wykluczeni z postępowania, a pierwotne warunki zamówienia nie zostały w istotny sposób zmienione;
2)
negocjacji bez ogłoszenia, jeżeli w postępowaniu prowadzonym uprzednio w trybie przetargu ograniczonego, negocjacji z ogłoszeniem lub dialogu konkurencyjnego wszystkie oferty zostały odrzucone na podstawie art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych ust. 1 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, lub zamawiający unieważnił postępowanie na podstawie art. 93 unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia ust. 1 pkt 4 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, pod warunkiem że pierwotne warunki zamówienia nie zostały w istotny sposób zmienione i zamawiający zaprosi do negocjacji wyłącznie wszystkich wykonawców, którzy nie podlegają wykluczeniu i spełniają warunki udziału w postępowaniu oraz w prowadzonym uprzednio postępowaniu w trybie przetargu ograniczonego, negocjacji z ogłoszeniem lub dialogu konkurencyjnego złożyli oferty w terminie i w sposób zgodny z wymaganiami technicznymi oraz organizacyjnymi sporządzania lub przekazywania ofert przy użyciu środków komunikacji elektronicznej określonymi przez zamawiającego, i oferty te nie zostały odrzucone na podstawie art. 89 przesłanki odrzucenia oferty ust. 1 pkt 3, 5, 7a i 7b ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych.
1.
Do postępowań odwoławczych i postępowań toczących się wskutek wniesienia skargi do sądu, o których mowa w ustawie uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, wszczętych i niezakończonych przed dniem 1 stycznia 2021 r., oraz do właściwości sądów w sprawach skarg wniesionych przed dniem 1 stycznia 2021 r., stosuje się przepisy dotychczasowe.
2.
Do postępowań odwoławczych oraz postępowań toczących się wskutek wniesienia skargi do sądu, o których mowa w ustawie uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, wszczętych po dniu 31 grudnia 2020 r., dotyczących postępowań o udzielenie zamówienia wszczętych przed dniem 1 stycznia 2021 r., stosuje się przepisy ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych.
3.
Do zakończenia postępowań odwoławczych, o których mowa w ust. 1, właściwa jest Krajowa Izba Odwoławcza, o której mowa w art. 473 ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych.
4.
Czynności w postępowaniach, o których mowa w ust. 1, pozostają skuteczne, jeżeli zostały dokonane z zachowaniem przepisów dotychczasowych.
5.
W przypadku postępowań odwoławczych oraz postępowań toczących się wskutek wniesienia skargi do sądu, o których mowa w ust. 1, odpowiednio wpis uiszczony w wysokości określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 198 rozporządzenie w sprawie rozpoznaniu odwołań pkt 2 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, oraz opłata uiszczona w wysokości określonej w art. 34 ustalanie wartości zamówienia na usługi lub dostawy powtarzające się ustawy zmienianej w art. 39 zmiana ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, w brzmieniu dotychczasowym, nie podlegają zwrotowi.
1.
W przypadku zamówień publicznych udzielonych:
1)
przed dniem 1 stycznia 2021 r.,
2)
po dniu 31 grudnia 2020 r., w następstwie postępowań o udzielenie zamówienia wszczętych przed dniem 1 stycznia 2021 r.
– zamawiającemu oraz wykonawcy przysługuje prawo złożenia wniosku o prowadzenie mediacji lub inne polubowne rozwiązanie sporu, o którym mowa w art. 591 mediacja lub inne polubowne rozwiązanie sporu ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych, jeżeli do dnia złożenia wniosku nie wnieśli powództwa na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1460, 1469, 1495, 1649 i 1655).
– zamawiającemu oraz wykonawcy przysługuje prawo złożenia wniosku o prowadzenie mediacji lub inne polubowne rozwiązanie sporu, o którym mowa w art. 591 mediacja lub inne polubowne rozwiązanie sporu ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych, jeżeli do dnia złożenia wniosku nie wnieśli powództwa na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1460, 1469, 1495, 1649 i 1655).
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się przepisu art. 593 skierowanie stron postępowania do mediacji lub innego polubownego rozwiązania sporu ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych.
1.
Do kontroli udzielania zamówień publicznych wszczętych na podstawie ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych i niezakończonych przed dniem 1 stycznia 2021 r., stosuje się przepisy dotychczasowe.
2.
Czynności dokonane w toku kontroli, o których mowa w ust. 1, pozostają skuteczne, jeżeli zostały dokonane z zachowaniem przepisów dotychczasowych.
1.
Do postępowań prowadzonych na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 34 zmiana ustawy o ochronie roślin, wszczętych i niezakończonych przed dniem 1 stycznia 2021 r., nie stosuje się przepisów ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych.
2.
Do umów zawartych w następstwie postępowań, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się przepisów ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych.
1.
Do postępowań o zawarcie umowy koncesji na roboty budowlane lub usługi, wszczętych i niezakończonych przed dniem 1 stycznia 2021 r., stosuje się przepisy ustawy zmienianej w art. 76 zmiana ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi, w brzmieniu dotychczasowym.
2.
Do umów koncesji na roboty budowlane lub usługi zawartych:
1)
przed dniem 1 stycznia 2021 r.,
2)
po dniu 31 grudnia 2020 r., w następstwie postępowań wszczętych przed dniem 1 stycznia 2021 r.
– stosuje się przepisy ustawy zmienianej w art. 76 zmiana ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi, w brzmieniu dotychczasowym.
– stosuje się przepisy ustawy zmienianej w art. 76 zmiana ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi, w brzmieniu dotychczasowym.
Art. 25 zmiana ustawy - Prawo bankowe ust. 2 - Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia (ID 1509)
Art. 31 zmiana ustawy o transporcie kolejowym ust. 4 - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (ID 347)
Art. 33 zmiana ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ust. 3 - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004 r. w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w w programie funkcjonalno-użytkowym (ID 736)
1.
Do postępowań odwoławczych i postępowań toczących się wskutek wniesienia skargi do sądu, o których mowa w ustawie zmienianej w art. 76 zmiana ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi, wszczętych i niezakończonych przed dniem 1 stycznia 2021 r., oraz do właściwości sądów w sprawach skarg wniesionych przed dniem 1 stycznia 2021 r., stosuje się przepisy dotychczasowe.
2.
Do postępowań odwoławczych oraz postępowań toczących się wskutek wniesienia skargi do sądu, o których mowa w ustawie zmienianej w art. 76 zmiana ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi, wszczętych po dniu 31 grudnia 2020 r., dotyczących postępowań o udzielenie zamówienia wszczętych przed dniem 1 stycznia 2021 r., stosuje się odpowiednio przepisy ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych.
3.
Do zakończenia postępowań odwoławczych, o których mowa w ust. 1, właściwa jest Krajowa Izba Odwoławcza, o której mowa w art. 473 zadania Krajowej Izby Odwoławczej ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych.
4.
Czynności w postępowaniach, o których mowa w ust. 1, pozostają skuteczne, jeżeli zostały dokonane z zachowaniem przepisów dotychczasowych.
5.
W przypadku postępowań odwoławczych oraz postępowań toczących się wskutek wniesienia skargi do sądu, o których mowa w ust. 1, odpowiednio wpis uiszczony w wysokości określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 198 rozporządzenie w sprawie rozpoznaniu odwołań pkt 2 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, oraz opłata uiszczona w wysokości określonej w art. 34 zmiana ustawy o ochronie roślin ustawy zmienianej w art. 39 zmiana ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, w brzmieniu dotychczasowym, nie podlegają zwrotowi.
1.
Z dniem 1 stycznia 2021 r. Prezes Urzędu Zamówień Publicznych, o którym mowa w art. 152 Prezes Urzędu, organizacja Urzędu ust. 1 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, staje się Prezesem Urzędu Zamówień Publicznych, o którym mowa w art. 466 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych.
2.
Osoba, która została powołana na stanowisko Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, na podstawie ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, pozostaje na stanowisku do czasu odwołania przez ministra właściwego do spraw gospodarki, na podstawie art. 468 nabór na stanowisko Prezesa Urzędu ust. 14 ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych.
3.
Wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych, o którym mowa w art. 155 wiceprezesi Urzędu ust. 1 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, powołany przed dniem 1 stycznia 2021 r., staje się z dniem 1 stycznia 2021 r. wiceprezesem Urzędu Zamówień Publicznych, o którym mowa w art. 472 wiceprezesi Urzędu ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych.
1.
Z dniem 1 stycznia 2021 r. Urząd Zamówień Publicznych, o którym mowa w art. 152 ust. 3 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, staje się Urzędem Zamówień Publicznych, o którym mowa w art. 467 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych.
2.
Z dniem 1 stycznia 2021 r. pracownicy zatrudnieni w Urzędzie Zamówień Publicznych, o którym mowa w art. 152 ust. 3 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, stają się pracownikami Urzędu Zamówień Publicznych, o którym mowa w art. 467 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych. Przepis art. 231 przejście zakładu pracy na innego pracodawcę ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040, 1043 i 1495) stosuje się odpowiednio.
1.
Z dniem 1 stycznia 2021 r. mienie Skarbu Państwa będące we władaniu Urzędu Zamówień Publicznych, o którym mowa w art. 152 Prezes Urzędu, organizacja Urzędu ust. 3 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, staje się mieniem Skarbu Państwa będącym we władaniu Urzędu Zamówień Publicznych, o którym mowa w art. 467 obsługa Prezesa Urzędu ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych.
2.
Należności i zobowiązania Urzędu Zamówień Publicznych, o którym mowa w art. 152 Prezes Urzędu, organizacja Urzędu ust. 3 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, z dniem 1 stycznia 2021 r. stają się należnościami i zobowiązaniami Urzędu Zamówień Publicznych, o którym mowa w art. 467 obsługa Prezesa Urzędu ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych.
1.
W sprawach sądowych, sądowoadministracyjnych lub administracyjnych, wszczętych i niezakończonych przed dniem 1 stycznia 2021 r., w których stroną lub uczestnikiem był Prezes Urzędu Zamówień Publicznych, o którym mowa w art. 152 Prezes Urzędu, organizacja Urzędu ust. 1 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, z dniem 1 stycznia 2021 r. stroną lub uczestnikiem staje się Prezes Urzędu Zamówień Publicznych, o którym mowa w art. 466 Prezes Urzędu Zamówień Publicznych ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych.
2.
W sprawach sądowych, sądowoadministracyjnych lub administracyjnych, wszczętych i niezakończonych przed dniem 1 stycznia 2021 r., w których stroną lub uczestnikiem był Urząd Zamówień Publicznych, o którym mowa w art. 152 Prezes Urzędu, organizacja Urzędu ust. 3 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, z dniem 1 stycznia 2021 r. stroną lub uczestnikiem staje się Urząd Zamówień Publicznych, o którym mowa w art. 467 obsługa Prezesa Urzędu ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych.
1.
Z dniem 1 stycznia 2021 r. Krajowa Izba Odwoławcza, o której mowa w art. 172 Krajowa Izba Odwoławcza, jej organy i zadania ust. 1 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, staje się Krajową Izbą Odwoławczą, o której mowa w art. 473 zadania Krajowej Izby Odwoławczej ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych.
2.
Osoby pełniące w dniu 31 grudnia 2020 r. funkcję członka Krajowej Izby Odwoławczej, na podstawie art. 173 skład Izby, ślubowanie, nawiązanie stosunku pracy z członkami Izby, uprawnienia członków Izby ust. 1 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, stają się członkami Krajowej Izby Odwoławczej pełniącymi funkcję na podstawie art. 474 skład Izby ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych.
3.
Do osób, o których mowa w ust. 2, nie stosuje się wymagań określonych w art. 474 skład Izby ust. 2 pkt 3 i 4 ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych. Do osób tych stosuje się przepis art. 173 skład Izby, ślubowanie, nawiązanie stosunku pracy z członkami Izby, uprawnienia członków Izby ust. 2 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych.
4.
Osoba pełniąca w dniu 31 grudnia 2020 r. funkcję Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej staje się Prezesem Krajowej Izby Odwoławczej na podstawie art. 479 organy Izby ust. 1 pkt 1 ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych, i pełni swoją funkcję do czasu upływu kadencji, na którą została powołana na podstawie art. 173 skład Izby, ślubowanie, nawiązanie stosunku pracy z członkami Izby, uprawnienia członków Izby ust. 3 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych.
5.
Osoba pełniąca w dniu 31 grudnia 2020 r. funkcję wiceprezesa Krajowej Izby Odwoławczej staje się wiceprezesem Krajowej Izby Odwoławczej na podstawie art. 479 organy Izby ust. 3 ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych, i pełni swoją funkcję do czasu upływu kadencji, na którą została powołana na podstawie art. 173 skład Izby, ślubowanie, nawiązanie stosunku pracy z członkami Izby, uprawnienia członków Izby ust. 3 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych.
1.
Z dniem 1 stycznia 2021 r. Rada Zamówień Publicznych, o której mowa w art. 157 zadania Rady Zamówień Publicznych ust. 1 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, staje się Radą Zamówień Publicznych, o której mowa w art. 500 Rada Zamówień Publicznych ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych.
2.
Osoby pełniące w dniu 31 grudnia 2020 r. funkcję członka Rady Zamówień Publicznych, na podstawie art. 158 skład i tryb pracy Rady ust. 1 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, stają się członkami Rady Zamówień Publicznych pełniącymi funkcję na podstawie art. 501 skład Rady ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych.
1.
Tworzy się Komitet do spraw Kontroli w Zamówieniach Publicznych.
2.
Wyznaczenie do składu Komitetu do spraw Kontroli w Zamówieniach Publicznych, po raz pierwszy, następuje do dnia 31 marca 2021 r.
1.
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych przedstawia plan, o którym mowa w art. 469 zadania Prezesa Urzędu pkt 18 ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych, na rok 2021, do dnia 30 czerwca 2021 r.
2.
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych przedstawia roczne sprawozdanie, o którym mowa w art. 469 zadania Prezesa Urzędu pkt 19 ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych, z działalności Krajowej Izby Odwoławczej, o której mowa w art. 172 Krajowa Izba Odwoławcza, jej organy i zadania ust. 1 ustawy uchylanej w art. 89 utrata mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, za rok 2020, oraz roczne sprawozdanie z funkcjonowania systemu zamówień publicznych, o którym mowa w art. 469 zadania Prezesa Urzędu pkt 20 ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych, za rok 2020, do dnia 30 września 2021 r.
1.
W latach 2021–2030 maksymalny limit wydatków z budżetu państwa, będących skutkiem finansowym ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych, wynosi 11,53 mln zł.
2.
Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na wykonywanie zadań Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych wynikających z ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych, wynosi w roku:
1)
2021 ‒ 1 mln zł;
2)
2022 ‒ 0,94 mln zł;
3)
2023 ‒ 0,94 mln zł;
4)
2024 ‒ 0,94 mln zł;
5)
2025 ‒ 0,94 mln zł;
6)
2026 ‒ 0,94 mln zł;
7)
2027 ‒ 0,94 mln zł;
8)
2028 ‒ 0,94 mln zł;
9)
2029 ‒ 0,94 mln zł;
10)
2030 ‒ 0,94 mln zł.
3.
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych monitoruje wykorzystanie limitu wydatków, o których mowa w ust. 2, i dokonuje oceny wykorzystania tego limitu według stanu na koniec każdego kwartału. Ocena wykorzystania limitu na koniec czwartego kwartału zostanie dokonana 20 listopada każdego roku.
4.
W przypadku przekroczenia lub zagrożenia przekroczeniem przyjętego na dany rok budżetowy limitu wydatków, o których mowa w ust. 2, oraz w przypadku, gdy w okresie od początku roku kalendarzowego do dnia dokonania ostatniej oceny, o której mowa w ust. 3, część limitu rocznego przypadającego proporcjonalnie na ten okres zostanie przekroczona co najmniej o 10% stosuje się mechanizm korygujący, polegający na zmniejszeniu wysokości kosztów realizacji zadań publicznych wykonywanych na rzecz obywateli, w szczególności przez ograniczenie:
1)
publikacji wydawanych przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych;
2)
ilości przeprowadzanych szkoleń;
3)
konsultacji prawnych oraz ilości wydawanych opinii;
4)
działalności Urzędu Zamówień Publicznych związanej z promocją zamówień zrównoważonych.
5.
Organem odpowiedzialnym za wdrożenie mechanizmu korygującego, o którym mowa w ust. 4, jest Prezes Urzędu Zamówień Publicznych.
6.
Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na wykonywanie zadań Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej wynikających z ustawy, o której mowa w art. 1 wejście w życie ustawy – Prawo zamówień publicznych, wynosi w roku:
1)
2021 ‒ 0,45 mln zł;
2)
2022 ‒ 0,18 mln zł;
3)
2023 ‒ 0,18 mln zł;
4)
2024 ‒ 0,18 mln zł;
5)
2025 ‒ 0,18 mln zł;
6)
2026 ‒ 0,18 mln zł;
7)
2027 ‒ 0,18 mln zł;
8)
2028 ‒ 0,18 mln zł;
9)
2029 ‒ 0,18 mln zł;
10)
2030 ‒ 0,18 mln zł.
7.
Prezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej monitoruje wykorzystanie limitu wydatków, o których mowa w ust. 6, i dokonuje oceny wykorzystania tego limitu według stanu na koniec każdego kwartału. Ocena wykorzystania limitu na koniec czwartego kwartału zostanie dokonana 20 listopada każdego roku.
8.
W przypadku przekroczenia lub zagrożenia przekroczeniem przyjętego na dany rok budżetowy limitu wydatków, o których mowa w ust. 6, oraz w przypadku, gdy w okresie od początku roku kalendarzowego do dnia dokonania ostatniej oceny, o której mowa w ust. 7, część limitu rocznego przypadającego proporcjonalnie na ten okres zostanie przekroczona co najmniej o 10% stosuje się mechanizm korygujący, polegający na zmniejszeniu kosztów realizacji zadań publicznych wykonywanych na rzecz obywateli, w szczególności przez ograniczenie:
1)
publikacji wydawanych przez Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
ilości przeprowadzanych szkoleń.
9.
Organem odpowiedzialnym za wdrożenie mechanizmu korygującego, o którym mowa w ust. 8, jest Prezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 r., z wyjątkiem:
1)
art. 85 zmiana ustawy o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym pkt 5, który wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia;
2)
art. 88 zmiana ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, który wchodzi w życie z dniem 1 marca 2020 r.
----------
[Ustawa została ogłoszona 24.10.2019 r. - Dz. U. z 2019 r. poz. 2020]
----------
[Ustawa została ogłoszona 24.10.2019 r. - Dz. U. z 2019 r. poz. 2020]
