• Art. 13a. o cudzoziemcach...
  21.05.2024
Artykuł nie obowiązuje. Akt uchylony dnia: 2014-05-01

Art. 13a. o cudzoziemcach


Przepustka dla członka załogi statku morskiego

1.
Cudzoziemcy będący członkami załóg statków morskich przypływających do polskich portów morskich, przekraczający granicę w celu zejścia na ląd i pobytu w granicach miasta portowego, posiadający ważny dokument podróży oraz przepustkę wydaną przez komendanta placówki Straży Granicznej, są zwolnieni z obowiązku posiadania wiz.
2.
Przepustkę wydaje, odmawia jej wydania lub unieważnia komendant placówki Straży Granicznej.
3.
Przepustkę wydaje się cudzoziemcowi na wniosek złożony przez armatora lub kapitana statku morskiego albo upoważnionego agenta występującego w jego imieniu.
4.
Do wniosku o wydanie przepustki dołącza się listę członków załogi statku morskiego zawierającą informacje określone w załączniku do Konwencji o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, sporządzonej w Londynie dnia 9 kwietnia 1965 r. (Dz. U. z 1969 r. Nr 30, poz. 236, z 1972 r. Nr 27, poz. 199 oraz z 2003 r. Nr 131, poz. 1200).
5.
W przepustce zamieszcza się:
1)
imię (imiona) i nazwisko członka załogi statku morskiego;
2)
nazwę i numer dokumentu podróży, którym legitymuje się członek załogi statku morskiego;
3)
nazwę statku morskiego;
4)
nazwę portu (stoczni, przystani);
5)
datę wystawienia przepustki oraz okres jej ważności;
6)
odcisk stempla kontrolerskiego i podpis wystawiającego przepustkę;
7)
informację, że przepustka jest ważna tylko z dokumentem podróży i upoważnia jej posiadacza do przebywania w obrębie miasta portowego.
6.
Przepustkę wydaje się na okres postoju statku morskiego w porcie wskazanym we wniosku o wydanie przepustki. Przepustka jest wydawana na okres nie dłuższy niż 15 dni.
7.
W przypadku nieprzewidzianego przedłużenia się okresu postoju statku morskiego komendant placówki Straży Granicznej może, na wniosek armatora lub kapitana statku morskiego albo upoważnionego agenta występującego w jego imieniu, przedłużyć ważność przepustki na okres wskazany we wniosku o przedłużenie przepustki, nie dłuższy niż 15 dni.
8.
Odmawia się wydania przepustki, jeżeli zachodzi przynajmniej jedna z okoliczności, o których mowa w art. 21 przesłanki odmowy cudzoziemcowi wjazdu na terytorium RP, ust. 1 pkt 7-11.
9.
Przepustkę unieważnia się:
1)
w przypadku zatrzymania cudzoziemca poza granicami miasta portowego lub po upływie okresu, na który przepustka została wydana, lub
2)
gdy zachodzi przynajmniej jedna z okoliczności, o których mowa w art. 21 przesłanki odmowy cudzoziemcowi wjazdu na terytorium RP, ust. 1 pkt 7-11.
10.
Do odmowy wydania przepustki i jej unieważnienia stosuje się odpowiednio przepisy art. 23 decyzja o odmowie wjazdu ,
11.
Wydanie, przedłużenie oraz unieważnienie przepustki rejestruje się w ewidencji prowadzonej przez komendanta placówki Straży Granicznej.
12.
Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, wzór formularza wniosku o wydanie lub przedłużenie przepustki oraz wzór przepustki, uwzględniając dane, o których mowa w ust. 5.
Art. 13a. Przepustka dla członka załogi statku morskiego - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Porównania: 1
Logo casum.pl

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z usług doświadczonych prawników.

Adwokat
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Adwokat
Gdańsk (woj. pomorskie)
Prawnik
Zawiercie (woj. śląskie)
Prawnik
Warszawa (woj. mazowieckie)
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...