• Art. 217. - Przepisy dos...
  23.04.2024

Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe

Stan prawny aktualny na dzień: 23.04.2024

Dz.U.2017.0.60 - Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe

Obserwuj akt

Art. 217. wprow. Prawo oświat.


Przepisy dostosowujące i przejściowe

1.
Rada powiatu po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty, o której mowa w art. 215 przepisy dostosowujące i przejściowe ust. 3 i 4, w terminie do dnia 31 marca 2017 r. podejmuje uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych, na okres od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r.
2.
Jeżeli organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego uwzględnił w uchwale, o której mowa w ust. 1, zmiany wskazane w opinii kuratora oświaty, o których mowa w art. 215 przepisy dostosowujące i przejściowe ust. 4, przyjmuje się, że uchwała uzyskała pozytywną opinię kuratora oświaty.
3.
Jeżeli organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego nie uwzględnił w uchwale, o której mowa w ust. 1, zmian wskazanych w opinii kuratora oświaty, o których mowa w art. 215 przepisy dostosowujące i przejściowe ust. 4, przyjmuje się, że uchwała uzyskała negatywną opinię kuratora oświaty.
4.
Uchwała, o której mowa w ust. 1, stanowi jednocześnie akty założycielskie szkół, o których mowa w 117 ust. 6 i 7, art. 129 przepisy dostosowujące i przejściowe ust. 1 pkt 1 i ust. 3 pkt 1, 2 i 9, art. 182 przepisy dostosowujące i przejściowe ust. 1 pkt 1 i 3, art. 200 przepisy dostosowujące i przejściowe ust. 1, art. 201 przepisy dostosowujące i przejściowe ust. 1 pkt 1, 3 i 5, ust. 2 pkt 1, 3, 5 i 7 oraz ust. 3 pkt 1, 3, 5 i 7, prowadzonych przez powiat, i w tej części zawiera:
1)
typ, nazwę i siedzibę szkoły;
2)
dzień rozpoczęcia działalności przez te szkoły, określony zgodnie z art. 129 przepisy dostosowujące i przejściowe ust. 2, 4 i 6;
3)
rok szkolny, w którym rozpocznie się kształcenie w klasie I – w przypadku szkół podstawowych powstałych w wyniku przekształcenia gimnazjów;
4)
wskazanie klas, które będzie obejmowała struktura szkoły – w przypadku szkół, o których mowa odpowiednio w art. 117 przepisy dostosowujące i przejściowe ust. 6 i 7 oraz art. 200 przepisy dostosowujące i przejściowe ust. 1.
5.
Do ustalania planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych oraz szkół specjalnych prowadzonych przez powiat, z uwzględnieniem szkół ponadpodstawowych i specjalnych mających siedzibę na obszarze powiatu prowadzonych przez inne organy prowadzące, tak aby umożliwić dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu lub przebywającym w podmiotach i jednostkach, o których mowa w art. 4 objaśnienie pojęć pkt 2 lit. b ustawy – Prawo oświatowe, realizację odpowiednio obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, na okres od dnia 1 września 2019 r. stosuje się przepisy art. 39 organizacja sieci publicznych szkół podstawowych ustawy – Prawo oświatowe.
6.
W planie, o którym mowa w ust. 5, uwzględnia się klasy dotychczasowych publicznych zasadniczych szkół zawodowych, o których mowa w art. 164 przepisy dostosowujące i przejściowe, dotychczasowych publicznych trzyletnich liceów ogólnokształcących, o których mowa w art. 148 przepisy dostosowujące i przejściowe i art. 186 przepisy dostosowujące i przejściowe, oraz dotychczasowych publicznych czteroletnich techników, o których mowa w art. 154 przepisy dostosowujące i przejściowe, prowadzone przez powiat i inne organy.
7.
W przypadku zamiaru likwidacji dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej specjalnej, dotychczasowego gimnazjum specjalnego, dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej sportowej, dotychczasowego gimnazjum sportowego, dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej mistrzostwa sportowego, dotychczasowego gimnazjum mistrzostwa sportowego lub dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej, prowadzonych przez powiat, starosta jest obowiązany, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji, zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły także organ wykonawczy gminy, na obszarze której ma siedzibę ta szkoła.
8.
Organ wykonawczy gminy, w terminie 21 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o zamiarze likwidacji szkoły, o której mowa w ust. 7, na podstawie uchwały rady gminy, może wystąpić do powiatu o przekazanie gminie prowadzenia tej szkoły.
9.
W przypadku otrzymania wniosku, o którym mowa w ust. 8, powiat przekazuje gminie, która wystąpiła z wnioskiem, prowadzenie szkoły z początkiem roku szkolnego następującego po roku szkolnym, w którym powiat otrzymał ten wniosek.
10.
Warunki korzystania przez gminę z mienia przejętej szkoły określa porozumienie pomiędzy gminą i powiatem, zawarte w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez powiat wniosku gminy, o którym mowa w ust. 8.
11.
W przypadku niezawarcia porozumienia w terminie, o którym mowa w ust. 10, gmina przejmuje prowadzenie szkoły, jeżeli w drodze uchwały rady gminy zobowiąże się do zapewnienia warunków działania szkoły, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki.
Art. 217. Przepisy dostosowujące i przejściowe - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Logo casum.pl

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z usług doświadczonych prawników.

Adwokat
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Adwokat
Gdańsk (woj. pomorskie)
Adwokat
Łódź (woj. łódzkie)
Prawnik
Zawiercie (woj. śląskie)
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...