• Ustawa o przeciwdziałaniu...
  26.04.2024

Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi

Stan prawny aktualny na dzień: 26.04.2024

Dz.U.2023.0.1773 t.j. - Ustawa z dnia 17 listopada 2021 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi

Obserwuj akt

Rozdział 6 Przepisy o karach pieniężnych

1.
Prezes Urzędu może nałożyć na dostawcę albo nabywcę, w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości nie większej niż 3% obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia tej kary, jeżeli dostawca albo nabywca, choćby nieumyślnie, dopuścił się naruszenia zakazu, o którym mowa w art. 5 zakaz nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.
2.
Do obliczania obrotu, o którym mowa w ust. 1, przepis art. 7 definicja przewagi kontraktowej ust. 8 stosuje się odpowiednio.
3.
W przypadku gdy dostawca albo nabywca, o którym mowa w ust. 1, powstał w wyniku połączenia lub przekształcenia innych podmiotów, obliczając wysokość jego obrotu, o którym mowa w ust. 1, Prezes Urzędu uwzględnia obrót osiągnięty przez te podmioty w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary pieniężnej.
4.
W przypadku gdy dostawca albo nabywca, o którym mowa w ust. 1, nie dysponuje przed wydaniem decyzji, o której mowa w ust. 1, danymi finansowymi niezbędnymi do ustalenia obrotu za rok obrotowy poprzedzający rok nałożenia kary pieniężnej, Prezes Urzędu, nakładając karę pieniężną na podstawie ust. 1, uwzględnia obrót osiągnięty przez tego dostawcę albo nabywcę w roku obrotowym poprzedzającym ten rok.
5.
W przypadku gdy dostawca albo nabywca, o którym mowa w ust. 1, w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary pieniężnej nie osiągnął obrotu lub osiągnął obrót w wysokości nieprzekraczającej równowartości 100 000 euro, Prezes Urzędu, nakładając karę pieniężną na podstawie ust. 1, uwzględnia średni obrót osiągnięty przez tego dostawcę albo nabywcę w trzech kolejnych latach obrotowych poprzedzających rok nałożenia kary pieniężnej.
6.
W przypadku gdy dostawca albo nabywca, o którym mowa w ust. 1, nie osiągnął obrotu w okresie trzyletnim, o którym mowa w ust. 5, lub gdy obrót tego dostawcy albo nabywcy obliczony na podstawie tego przepisu nie przekracza równowartości 100 000 euro, Prezes Urzędu może nałożyć na tego dostawcę albo nabywcę karę pieniężną w wysokości nieprzekraczającej równowartości 10 000 euro.
Prezes Urzędu może również nałożyć na przedsiębiorcę lub podmiot, o którym mowa w art. 4 stosowanie przepisów ustawy do zamawiających publicznych Prawa zamówień publicznych, w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości stanowiącej równowartość w złotych do 50 000 000 euro, jeżeli ten przedsiębiorca lub ten podmiot, choćby nieumyślnie:
1)
nie udzielił informacji żądanych przez Prezesa Urzędu na podstawie art. 18 obowiązek udzielania informacji na żądanie Prezesa Urzędu ust. 1 lub art. 32 konsekwencje nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej ust. 3 lub udzielił informacji nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd;
2)
uniemożliwia lub utrudnia rozpoczęcie lub przeprowadzenie kontroli na podstawie art. 21 kontrola u przedsiębiorcy lub podmiotu ust. 1, w tym nie wykonuje obowiązków określonych w art. 24 obowiązki kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej ust. 1 lub art. 25 obowiązek zapewnienia kontrolującemu oraz osobom upoważnionym do udziału w kontroli środków niezbędnych do sprawnego przeprowadzenia kontroli ust. 1.
Prezes Urzędu może nałożyć na przedsiębiorcę lub podmiot, o którym mowa w art. 4 stosowanie przepisów ustawy do zamawiających publicznych Prawa zamówień publicznych, w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości stanowiącej równowartość w złotych do 10 000 euro za każdy dzień opóźnienia w wykonaniu decyzji wydanych na podstawie art. 31 decyzja o uznaniu praktyki za praktykę nieuczciwie wykorzystującą przewagę kontraktową ust. 1, art. 32 konsekwencje nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej ust. 1 i 2 oraz art. 33 zobowiązanie do zaniechania stosowania praktyki nieuczciwie wykorzystującej przewagę kontraktową ust. 1 i 3, postanowień wydanych na podstawie art. 105g zajęcie dokumentów ust. 1 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów w związku z art. 26 stosowanie przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów lub wyroków sądowych w sprawach praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową. Karę pieniężną nakłada się, licząc od daty wskazanej w tej decyzji.
Wielkości, o których mowa w art. 42 wysokość kary pieniężnej ust. 5 i 6, art. 43 kara za nieudzielenie informacji lub udzielenie informacji wprowadzających w błąd oraz za uniemożliwienie lub utrudnianie rozpoczęcia lub przeprowadzenia kontroli i art. 44 kara za opóźnienie wykonania decyzji, wyrażone w euro przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roku kalendarzowego poprzedzającego rok nałożenia kary pieniężnej.
1.
Prezes Urzędu może, w drodze decyzji, nałożyć na osobę pełniącą funkcję kierowniczą lub wchodzącą w skład organu zarządzającego przedsiębiorcy lub podmiotu, o którym mowa w art. 4 stosowanie przepisów ustawy do zamawiających publicznych Prawa zamówień publicznych, karę pieniężną w wysokości do pięćdziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za ostatni miesiąc kwartału poprzedzającego dzień wydania tej decyzji, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli osoba ta, umyślnie albo nieumyślnie:
1)
nie wykonała decyzji, postanowień lub wyroków, o których mowa w art. 44 kara za opóźnienie wykonania decyzji;
2)
uniemożliwia lub utrudnia rozpoczęcie lub przeprowadzenie kontroli na podstawie art. 21 kontrola u przedsiębiorcy lub podmiotu ust. 1, w tym nie wykonuje obowiązków, o których mowa w art. 24 obowiązki kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej ust. 1 lub art. 25 obowiązek zapewnienia kontrolującemu oraz osobom upoważnionym do udziału w kontroli środków niezbędnych do sprawnego przeprowadzenia kontroli ust. 1.
2.
Prezes Urzędu może, w drodze decyzji, nałożyć karę pieniężną w wysokości, o której mowa w ust. 1, na:
1)
osobę upoważnioną przez kontrolowanego, o której mowa w art. 24 obowiązki kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej ust. 1, za:
a) udzielenie w toku kontroli nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji żądanych przez Prezesa Urzędu,
b) uniemożliwianie lub utrudnianie rozpoczęcia lub przeprowadzenia kontroli na podstawie art. 21 kontrola u przedsiębiorcy lub podmiotu ust. 1, w tym niewykonanie obowiązków, o których mowa w art. 24 obowiązki kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej ust. 1 lub art. 25 obowiązek zapewnienia kontrolującemu oraz osobom upoważnionym do udziału w kontroli środków niezbędnych do sprawnego przeprowadzenia kontroli ust. 1;
2)
osobę, o której mowa w art. 105a kontrola w toku postępowania przed Prezesem Urzędu ust. 7 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów w związku z art. 21 kontrola u przedsiębiorcy lub podmiotu ust. 3, będącą pracownikiem kontrolowanego, za uniemożliwianie lub utrudnianie okazania dokumentów wymienionych w art. 105a kontrola w toku postępowania przed Prezesem Urzędu ust. 7 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
3.
Prezes Urzędu może, w drodze decyzji, nałożyć karę pieniężną w wysokości do 5000 zł na:
1)
świadka za nieuzasadnioną odmowę zeznań lub nieusprawiedliwione niestawiennictwo na wezwanie Prezesa Urzędu;
2)
biegłego za nieuzasadnioną odmowę złożenia opinii, nieusprawiedliwione opóźnienie złożenia opinii lub nieusprawiedliwione niestawiennictwo na wezwanie Prezesa Urzędu.
1.
Prezes Urzędu, ustalając wysokość nakładanej kary pieniężnej, o której mowa w:
1)
art. 42 wysokość kary pieniężnej ust. 1, uwzględnia w szczególności okres, stopień oraz skutki rynkowe naruszenia przepisów ustawy, przy czym stopień naruszenia Prezes Urzędu ocenia, biorąc pod uwagę okoliczności dotyczące natury naruszenia i działalności dostawcy albo nabywcy, która stanowiła przedmiot naruszenia, oraz specyfiki rynku, na którym doszło do naruszenia;
2)
art. 43 kara za nieudzielenie informacji lub udzielenie informacji wprowadzających w błąd oraz za uniemożliwienie lub utrudnianie rozpoczęcia lub przeprowadzenia kontroli i art. 46 kara pieniężna dla kierownika jednostki, świadka lub biegłego ust. 1 pkt 2 i ust. 2, uwzględnia wpływ naruszenia na przebieg i termin zakończenia postępowania;
3)
art. 44 kara za opóźnienie wykonania decyzji i art. 46 kara pieniężna dla kierownika jednostki, świadka lub biegłego ust. 1 pkt 1, uwzględnia skutki rynkowe niewykonania decyzji, postanowień i wyroków, o których mowa w art. 44 kara za opóźnienie wykonania decyzji;
4)
art. 46 kara pieniężna dla kierownika jednostki, świadka lub biegłego ust. 3, uwzględnia wpływ naruszenia na przebieg i termin zakończenia postępowania, a w przypadku osoby fizycznej – również warunki osobiste osoby, na którą jest nakładana kara pieniężna.
2.
Ustalając wysokość nakładanych kar pieniężnych zgodnie z ust. 1 pkt 1, Prezes Urzędu bierze pod uwagę okoliczności łagodzące lub obciążające, które wystąpiły w sprawie.
3.
Okolicznościami łagodzącymi, o których mowa w ust. 2, są:
1)
dobrowolne usunięcie skutków naruszenia zakazu, o którym mowa w art. 5 zakaz nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej;
2)
zaniechanie z własnej inicjatywy stosowania praktyki nieuczciwie wykorzystującej przewagę kontraktową przed wszczęciem postępowania lub niezwłocznie po jego wszczęciu;
3)
podjęcie z własnej inicjatywy działań w celu zaprzestania naruszenia zakazu, o którym mowa w art. 5 zakaz nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej, lub usunięcia skutków jego naruszenia;
4)
współpraca z Prezesem Urzędu w toku postępowania, w szczególności przyczynienie się do szybkiego i sprawnego przeprowadzenia postępowania.
4.
Okolicznościami obciążającymi, o których mowa w ust. 2, są umyślność naruszenia i dokonanie uprzednio podobnego naruszenia.
1.
Karę pieniężną uiszcza się w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się decyzji o nałożeniu kary pieniężnej.
2.
W razie upływu terminu, o którym mowa w ust. 1, kara pieniężna podlega ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
3.
W przypadku nieterminowego uiszczenia kary pieniężnej odsetek nie pobiera się.
4.
W przypadku uchylenia albo zmiany prawomocnej decyzji, których następstwem jest uchylenie nałożonej kary pieniężnej lub obniżenie jej wysokości, uiszczona kara pieniężna podlega zwrotowi w części albo w całości, w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania do zwrotu tej kary, wraz z odpisem orzeczenia sądu i, w uzasadnionym przypadku, stwierdzeniem jego prawomocności. Przy zwrocie kary odsetek nie nalicza się.
Prezes Urzędu może, na wniosek przedsiębiorcy lub podmiotu, o którym mowa w art. 4 stosowanie przepisów ustawy do zamawiających publicznych Prawa zamówień publicznych, lub innych osób, o których mowa w art. 46 kara pieniężna dla kierownika jednostki, świadka lub biegłego, odroczyć uiszczenie nałożonej kary pieniężnej albo rozłożyć ją na raty ze względu na ważny interes wnioskodawcy. Przepisy art. 113 odroczenie uiszczenia kary pieniężnej lub rozłożenie jej na raty ust. 1a–7 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów stosuje się odpowiednio.
Nie wszczyna się postępowania w sprawie nałożenia kary pieniężnej, jeżeli upłynęły 2 lata od końca roku, w którym dopuszczono się naruszenia przepisów ustawy.
Kara pieniężna nie podlega egzekucji, jeżeli upłynęło 5 lat od końca roku, w którym uprawomocniła się decyzja o nałożeniu kary pieniężnej.
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...