• Ustawa o etykietowaniu en...
  26.04.2024
Obserwuj akt

Rozdział 3. Kontrola etykietowania energetycznego produktów związanych z energią

1.
Tworzy się system kontroli etykietowania energetycznego produktów związanych z energią, zwany dalej „systemem kontroli”, w celu przeciwdziałania wprowadzaniu do obrotu lub oddawaniu do użytku produktów związanych z energią, które nie spełniają wymagań określonych w rozporządzeniu (UE) 2017/1369 lub aktach delegowanych.
2.
Do zadań systemu kontroli należy kontrolowanie wykonywania obowiązków:
1)
o których mowa w art. 3 ust. 1–3 i 5, art. 4 uchylony ust. 1, 2, 4 i 6, art. 5 ust. 1 i art. 6 uchylony lit. a oraz c–e rozporządzenia (UE) 2017/1369 oraz
2)
w zakresie projektu i treści etykiety, karty informacyjnej produktu oraz dokumentacji technicznej, sposobu eksponowania etykiety na produkcie w punkcie sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość, sposobu, w jaki klasę energetyczną oraz zakres klas efektywności energetycznej dostępnych na etykiecie należy podawać w reklamach wizualnych i w technicznych materiałach promocyjnych – wynikających z aktów delegowanych wydanych na podstawie art. 16 rozporządzenia (UE) 2017/1369.
1.
System kontroli tworzą wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej oraz Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zwani dalej "organami kontrolującymi".
2.
Organy kontrolujące:
1)
przedstawiają Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zwanemu dalej "Prezesem UOKiK":
a) w zakresie działania wojewódzkich inspektorów Inspekcji Handlowej - okresowe plany pracy sporządzone na podstawie planów kontroli, o których mowa w art. 11 zadania Prezesa UOKiK w zakresie monitorowania systemu kontroli ust. 2 pkt 4,
b) w zakresie działania Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zwanego dalej „Prezesem UKE” - okresowe plany kontroli produktów związanych z energią wprowadzonych do obrotu lub oddanych do użytku;
2)
informują Prezesa UOKiK o wynikach przeprowadzonych kontroli;
3)
sporządzają i przekazują Prezesowi UOKiK roczne sprawozdania z przeprowadzonych kontroli do dnia 31 marca roku następnego.
3.
Prezes UOKiK może zgłaszać uwagi do planów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 lit. b.
1.
Prezes UOKiK jest organem monitorującym system kontroli.
2.
Do zadań Prezesa UOKiK należy:
1)
monitorowanie stosowania przepisów dotyczących informowania o zużyciu energii oraz innych podstawowych zasobów przez produkty związane z energią;
2)
współpraca z organami kontrolującymi;
3)
gromadzenie informacji o wynikach kontroli produktów związanych z energią;
4)
przygotowywanie, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o Inspekcji Handlowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1668 i 2166), okresowych planów kontroli przeprowadzanych przez wojewódzkich inspektorów Inspekcji Handlowej.
3.
Prezes UOKiK na podstawie wyników monitorowania, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, sporządza co cztery lata sprawozdanie z wykonania obowiązków określonych w rozporządzeniu (UE) 2017/1369 i przekazuje je Komisji Europejskiej w terminie do dnia 30 czerwca roku, w którym sprawozdanie to sporządzono.
Kontrola może być prowadzona u dostawcy lub sprzedawcy.
1.
Do prowadzenia kontroli stosuje się odpowiednio przepisy art. 64 ust. 1 i 3, art 65–71 oraz art. 73 ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz. U. z 2019 r. poz. 544).
2.
Do pobierania i badania próbek produktów związanych z energią stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o Inspekcji Handlowej oraz akty delegowane.
3.
Do czynności kontrolnych oraz badań przeprowadzanych podczas wykonywania czynności kontrolnych stosuje się przepisy o ochronie informacji niejawnych, a także o ochronie danych osobowych.
1.
W przypadku stwierdzenia niewykonania obowiązków, o których mowa w art. 3 ust. 1–3 i 5, art. 4 ust. 1, 2, 4 i 6, art. 5 ust. 1 i art. 6 uchylony lit. a oraz c–e rozporządzenia (UE) 2017/1369, lub obowiązków, o których mowa w art. 9 system kontroli etykietowania energetycznego produktów związanych z energią ust. 2 pkt 2, organ kontrolujący zwraca się do dostawcy lub sprzedawcy o:
1)
usunięcie niezgodności lub
2)
wstrzymanie sprzedaży produktu związanego z energią, lub
3)
wycofanie produktu związanego z energią z obrotu lub z użytku, lub
4)
wycofanie produktu związanego z energią od użytkowników, lub
5)
wstrzymanie się z udostępnianiem produktu związanego z energią, lub
6)
zaprzestanie reklamowania produktu związanego z energią
– oraz przedstawienie dowodów podjętych działań w terminie określonym przez organ kontrolujący.
2.
Jeżeli dostawca lub sprzedawca nie przedstawi, w terminie ustalonym przez organ kontrolujący, dowodów podjętych działań lub w wyniku kontroli stwierdzono, że działania takie nie zostały podjęte, organ kontrolujący wydaje decyzję:
1)
nakazującą sprzedawcy wstrzymanie sprzedaży produktu związanego z energią,
2)
nakazującą dostawcy wycofanie z obrotu lub użytku produktu związanego z energią,
3)
nakazującą usunięcie niezgodności,
4)
nakazującą wycofanie produktu związanego z energią od użytkowników,
5)
zakazującą udostępniania produktu związanego z energią,
6)
zakazującą reklamowania produktu związanego z energią
– w terminie określonym przez organ kontrolujący.
3.
Organ kontrolujący może przeprowadzić kontrolę w celu ustalenia, czy dostawca lub sprzedawca wykonał decyzję, o której mowa w ust. 2.
1.
Organ kontrolujący informuje Prezesa UOKiK o wydanych decyzjach, o których mowa w art. 14 uprawnienia organu kontrolującego, ust. 2.
2.
Prezes UOKiK niezwłocznie informuje Komisję Europejską oraz inne państwa członkowskie Unii Europejskiej o decyzji wydanej przez organ kontrolujący, o której mowa w art. 14 uprawnienia organu kontrolującego, ust. 2.
1.
W przypadku stwierdzenia, że produkt związany z energią nie spełnia wymagań określonych w etykiecie lub w karcie informacyjnej produktu, opłaty związane z badaniami, o których mowa w art. 13 odesłanie do przepisów innych ustaw ust. 2 lub 3, oraz oceną dokumentacji ponosi dostawca.
2.
Wysokość opłat, o których mowa w ust. 1, organ kontrolujący ustala, w drodze decyzji, na podstawie kosztów poniesionych w związku z badaniami produktu związanego z energią oraz oceną jego dokumentacji.
3.
Opłaty, o których mowa w ust. 1, stanowią dochód budżetu państwa.
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...