• Postanowienie o zakresie ...
  15.05.2024

WM/436/2/D/2006

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 14 kwietnia 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 27 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy darowizna działki budowlanej pod budowę budynku mieszkalnego korzysta ze zwolnienia?

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14 a § 1 ,2 i 5 w związku z art.169 § 1,2,4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja Podatkowa ( jednolity tekst: Dz.U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 z późń.zm.), po rozpatrzeniu wniosku P. ... zam. Gdańsk ... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie darowizny gruntu, a zwolnieniem wynikającym z art. 4.1.pkt 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn, Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku

stwierdza, że:

- stanowisko przedstawione w nadesłanym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny:

Wnioskodawca w dniu 10.03.2006 roku przyjął darowiznę w postaci działki budowlanej ujętej w Planie Przestrzennym jako teren pod zabudowę mieszkaniową.

Pytanie

W pytaniu skierowanym do Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku podatnik wyraził stanowisko, iż skoro na działce tej będzie budował dom mieszkalny dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, to skorzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4 ust.1 pkt 5 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn.

Ocena prawna:

Zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy zwalnia się od podatku nabycie w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przez osobę zaliczaną do I grupy podatkowej w wysokości nieprzekraczającej 9 637 zł od jednego darczyńcy, a od wielu darczyńców nie więcej niż 19 274 zł w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny, jeżeli pieniądze te lub rzeczy obdarowany przeznaczy na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni, budowę lokalu w małym domu mieszkalnym,budowę domu jednorodzinnego albo nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.

Pod pojęciem rzeczy, które należy definiować zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego (art.45) rozumie się m. in. rzeczy ruchome i nieruchomości.

Ustawodawca w art.4 ust.1 pkt 5 nie zawęża wskazanej definicji rzeczy na przykład do przedmiotów materialnych zużywalnych, czy do ruchomości,zatem wyłącznym, a zarazem istotnym kryterium jest, by przedmiot darowizny posiadał wyodrębnione cechy fizyczne. Takie cechy z pewnością ma nieruchomość gruntowa, mieszcząca się w pojęciu użytym w powołanym przepisie "inne rzeczy".

Jako pierwsze zostały wymienione pieniądze które zaliczane są do rzeczy oznaczonych co do gatunku, ponieważ ich wartość nie wynika z właściwości fizycznych, lecz gwarancji jakie zapewnia Państwo ich sile nabywczej.

Zwolnienie określone w art.4ust.1 pkt.5 ustawy obejmuje nabycie w drodze darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej pieniędzy lub innych rzeczy np. działki,materiałów budowlanych ,jeżeli przeznaczone zostaną na cele wymienione w tym przepisie.

Z tego względu w omawianej sprawie istotnym jest czy grunt ma charakter budowlany, bowiem tylko w takim przypadku może być osiągnięty cel darowizny - budowa domu jednorodzinnego.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zaliczenie do grupy podatkowej następuje wg osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy lub prawa majątkowe. Do I grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych ,wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo,ojczyma, macochę i teściów.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...