• Ustawa o odpowiedzialnośc...
  18.10.2024

Ustawa o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa

Stan prawny aktualny na dzień: 18.10.2024

Dz.U.2016.0.1169 t.j. - Ustawa z dnia 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa

Obserwuj akt

Rozdział 3. Postępowanie

1.
W terminie 14 dni od dnia wypłaty odszkodowania, o którym mowa w art. 5 przesłanki odpowiedzialności majątkowej funkcjonariusza publicznego pkt 1, kierownik podmiotu odpowiedzialnego, który wypłacił odszkodowanie, albo kierownik jednostki organizacyjnej podmiotu odpowiedzialnego, która wypłaciła odszkodowanie, składa do prokuratora okręgowego właściwego ze względu na siedzibę podmiotu odpowiedzialnego wniosek o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, załącza się:
1)
dowód wypłaty odszkodowania, o którym mowa w art. 5 przesłanki odpowiedzialności majątkowej funkcjonariusza publicznego pkt 1, i stanowiące podstawę tej wypłaty orzeczenie lub ugodę;
2)
rozstrzygnięcie stwierdzające rażące naruszenie prawa oraz uwierzytelnione kopie posiadanych akt postępowania sądowego lub administracyjnego, w którym zostało wydane to rozstrzygnięcie.
3.
Po wpłynięciu wniosku, o którym mowa w ust. 1, prokurator przeprowadza postępowanie wyjaśniające zmierzające do ustalenia przesłanek uzasadniających wytoczenie na rzecz podmiotu odpowiedzialnego powództwa o odszkodowanie przeciwko funkcjonariuszowi publicznemu z tytułu szkody wyrządzonej przy wykonywaniu władzy publicznej z rażącym naruszeniem prawa. Do przeprowadzenia tego postępowania stosuje się odpowiednio przepisy art. 69 uprawnienia prokuratora wynikające z przepisów innych ustaw ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. – Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 177).
4.
W przypadku stwierdzenia istnienia podstaw do wytoczenia przeciwko funkcjonariuszowi publicznemu powództwa, o którym mowa w ust. 3, prokurator przed jego wytoczeniem wzywa na piśmie funkcjonariusza publicznego do dobrowolnego spełnienia świadczenia w określonym terminie, nie krótszym jednak niż 7 dni od dnia otrzymania wezwania, a po bezskutecznym upływie tego terminu wytacza powództwo.
5.
Jeżeli brak jest podstaw do wytoczenia powództwa, o którym mowa w ust. 3, prokurator odmawia podjęcia tej czynności.
1.
Postępowanie sądowe w sprawie o odszkodowanie, o którym mowa w art. 7 postępowanie wyjaśniające, ust. 3, toczy się według przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego.
2.
Do złożenia wniosku na podstawie art. 194 wezwanie do udziału w sprawie, lub art. 195 wezwanie lub zawiadomienie współuczestników koniecznych, ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego nie jest konieczne prowadzenie postępowania wyjaśniającego, o którym mowa w art. 7 postępowanie wyjaśniające, ust. 3, w odniesieniu do osoby wskazanej we wniosku.
1.
Odszkodowanie, o którym mowa w art. 7 postępowanie wyjaśniające, ust. 3, ustala się w wysokości odszkodowania, o którym mowa w art. 5 przesłanki odpowiedzialności majątkowej funkcjonariusza publicznego, pkt 1, jednak nie może ono przewyższać kwoty dwunastokrotności miesięcznego wynagrodzenia przysługującego funkcjonariuszowi publicznemu.
2.
Jeżeli kilku funkcjonariuszy publicznych dopuściło się działania lub zaniechania, o których mowa w art. 5 przesłanki odpowiedzialności majątkowej funkcjonariusza publicznego, pkt 2, każdy z nich ponosi odpowiedzialność stosownie do przyczynienia się do rażącego naruszenia prawa i stopnia winy. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie stopnia winy i przyczynienia się poszczególnych funkcjonariuszy publicznych do rażącego naruszenia prawa, odpowiadają oni w częściach równych.
3.
Jeżeli kilku funkcjonariuszy publicznych dopuściło się działania lub zaniechania, o których mowa w art. 5 przesłanki odpowiedzialności majątkowej funkcjonariusza publicznego, pkt 2, każdy z nich ponosi odpowiedzialność do kwoty dwunastokrotności miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1.
4.
Jeżeli funkcjonariusz publiczny dopuścił się działania lub zaniechania, o których mowa w art. 5 przesłanki odpowiedzialności majątkowej funkcjonariusza publicznego, pkt 2, z winy umyślnej, odpowiada on do wysokości odszkodowania, o którym mowa w art. 5 przesłanki odpowiedzialności majątkowej funkcjonariusza publicznego, pkt 1.
5.
Jeżeli kilku funkcjonariuszy publicznych dopuściło się działania lub zaniechania, o których mowa w art. 5 przesłanki odpowiedzialności majątkowej funkcjonariusza publicznego, pkt 2, z winy umyślnej, odpowiadają oni solidarnie.
6.
Wynagrodzenie przysługujące funkcjonariuszowi publicznemu, o którym mowa w ust. 1, określa się na dzień działania lub na koniec okresu zaniechania, które spowodowało rażące naruszenie prawa. W przypadku gdy zgodnie ze zdaniem poprzedzającym wynagrodzenie może być określone w różnej wysokości, przyjmuje się wysokość najwyższą. Jeżeli ustalenie wynagrodzenia według zasad określonych w zdaniach poprzedzających nie jest możliwe, wynagrodzenie przysługujące funkcjonariuszowi publicznemu określa się na dzień stwierdzenia rażącego naruszenia prawa, o którym mowa w art. 5 przesłanki odpowiedzialności majątkowej funkcjonariusza publicznego, pkt 3, a jeżeli w tym dniu osobie odpowiedzialnej nie przysługuje już wynagrodzenie jako funkcjonariuszowi publicznemu, wynagrodzenie określa się na ostatni dzień, w którym jej ono przysługiwało.
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...