• II SAB/Po 27/14 - Postano...
  02.07.2025

II SAB/Po 27/14

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
2014-05-19

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Edyta Podrazik /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Edyta Podrazik po rozpoznaniu w dniu 19 maja 2014 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. M. na bezczynność Wójta Gminy Powidz w przedmiocie ujawnienia w księdze wieczystej prawa własności nieruchomości postanawia odrzucić skargę /-/ E. Podrazik

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] listopada 2014 r., podtrzymanym następnie w piśmie z dnia [...] kwietnia 2014 r., M. M. wniosła skargę na bezczynność Wójta Gminy P. w sprawie ujawnienia w księdze wieczystej przejścia na własność Gminy P. działki nr [...] o pow. 7.706 m2, położonej w P., gmina P.

W uzasadnieniu skarżąca wskazała, że działka nr [...] została wydzielona na podstawie decyzji Wójta Gminy P. z dnia [...] sierpnia 2003 r., znak [...], z dawnej działki nr [...] z przeznaczeniem pod drogę dojazdową do nieruchomości powstałych w wyniku podziału wymienionej nieruchomości. Zgodnie zatem z art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. u. z 2010 r. nr 102 poz. 651 z późn. zm.), działka nr [...] przeszła z mocy prawa na własność Gminy P. Co więcej, w chwili dokonywania podziału nie ulegało wątpliwości, że działka nr [...] przewidziana jest pod drogę publiczną. Niemniej pismem z dnia [...] października 2008 r. Wójt Gminy P. wniósł o stwierdzenie nieważności decyzji z dnia [...] sierpnia 2003 r. Wniosek ten został jednak negatywnie rozpatrzony przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] grudnia 2008 r., znak [...]. Konsekwentnie zatem skarżącej należy się odszkodowanie za grunt przejęty pod drogę publiczną. M. M. podniosła, że obowiązek dokonania stosownych zmian w księdze wieczystej spoczywa na organie administracji publicznej, a nie na podmiocie uprawnionym do odszkodowania. Ujawnienie prawa w księdze wieczystej ma przy tym charakter czynności materialno-technicznej, niezaskarżalnej zażaleniem. W razie bezczynności organu administracji publicznej skargę należy zatem wnieść bezpośrednio do sądu administracyjnego. Poza tym skarżąca wskazała, że legitymację do wniesienia powództwa o ustalenie w zakresie wpisu w księdze wieczystej posiada tylko właściwy organ gminy.

W odpowiedzi na skargę z dnia [...] marca 2014 r. Wójt Gminy P. wniósł o jej odrzucenie lub ewentualnie o oddalenie.

W uzasadnieniu organ administracji publicznej wyjaśnił, że pismem z dnia [...] grudnia 2013 r. M. M. wezwała Wójta Gminy P. do ujawnienia w księdze wieczystej praw Gminy P. do działki nr [...]. Pismem z dnia [...] stycznia 2014 r. wspomniany organ administracji publicznej wskazał, że powyższa działka nie została wydzielona pod drogę publiczną i nie mogło nastąpić nabycie prawa własności tej nieruchomości. Nie ma zatem również podstaw do dokonywania żądanej zmiany w księdze wieczystej. W konsekwencji M. M. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę z dnia [...] listopada 2014 r. Organ administracji publicznej argumentował, że ujawnienie w księdze wieczystej prawa własności jest oświadczeniem woli i stanowi czynność cywilnoprawną, a nie materialno-techniczną. Ponadto od 2010 r. przed Starostą S., a obecnie przed organem II instancji – Wojewodą Wielkopolskim, toczy się postępowanie w przedmiocie ustalenia odszkodowania za powyższą nieruchomość, w ramach którego kwestia przeznaczenia działki nr [...] pod drogę publiczną ma istotne znaczenie. Poza tym wyrokiem z dnia [...] marca 2011 r. Sąd Rejonowy w S. prawomocnie oddalił powództwo skarżącej o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Konsekwentnie zatem niniejszej skarga z dnia [...] listopada 2014 r. powinna być oddalona, gdyż sprawa, której ona dotyczy nie należy do właściwości sądów administracyjnego, a nadto została już prawomocnie rozstrzygnięta przez sąd powszechny. Organ administracji publicznej podkreślił zarazem, że działka nr [...] jest drogą wewnętrzną, a nie publiczną, i w dalszym ciągu stanowi własność skarżącej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Skarga okazała się niedopuszczalna.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. – Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. nr 153 poz. 1269 z późn. zm.), sądy administracyjne sprawują wymiar sprawiedliwości poprzez kontrolę administracji publicznej, przy czym kontrola ta sprawowana jest pod względem zgodności z prawem, jeżeli ustawy nie stanowią inaczej.

Jak wynika z kolei z art. 3 § 2 pkt 8 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.), kontrola działalności administracji publicznej przez sądy administracyjne obejmuje orzekanie w sprawach skarg na bezczynność organu administracji publicznej w zakresie: (1) decyzji administracyjnych, (2) postanowień wydanych w postępowaniu administracyjnym, na które służy zażalenie albo kończące postępowanie, a także postanowień rozstrzygających sprawę co do istoty, (3) postanowień wydanych w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym, na które służy zażalenie, (4) innych niż określonych w pkt 1-3 aktów lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczących uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa, jak i (5) pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego wydawane w indywidualnych sprawach. Katalog ten ma charakter zamknięty, co oznacza, że sąd nie może go rozszerzyć o inne akty lub innych.

Odnosząc te uwagi do specyfiki rozważanej sprawy, należy zauważyć, że M. M. pismem z dnia [...] lutego 2014 r. wniosła skargę na bezczynność Wójta Gminy P., polegającą na nieujawnienie w księdze wieczystej prawa własności działki nr [...] (k. 3-8 akt sądowych). Nie ulega zarazem wątpliwości, że złożenie wniosku o dokonanie wpisu w księdze wieczystej, jak i sam wpis nie stanowią decyzji administracyjnej, postanowienia wydanego w postępowaniu administracyjnym, egzekucyjnym lub zabezpieczającym, ani interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej w indywidualnej sprawie.

Ponadto działanie, którego podjęcia domaga się skarżąca, nie jest również innym aktem lub czynnością z zakresu administracji publicznej, które dotyczyłyby uprawnień wynikających z przepisów prawa. Ujawnienie prawa w księdze wieczystej odbywa się bowiem bez władczej ingerencji organu administracji publicznej w sferę praw i obowiązków danego podmiotu, gdyż przepisy prawa cywilnego zarówno materialnego, jak i procesowego opierają się na zasadzie równorzędności podmiotów uczestniczących w obrocie prawnym.

Konsekwentnie zatem należało uznać, że wskazany w skardze brak działania Wójta Gminy P. nie jest bezczynnością w rozumieniu art. 3 § 2 pkt 8 w związku z art. 3 § 2 pkt 1-4a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Tym samym skarga okazała się niedopuszczalna i jako taka podlegała odrzuceniu na mocy art. 58 § 1 pkt 6 wymienionej ustawy.

/-/ E. Podrazik

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...